Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Güncel Pediatri Toplantısı…

20 Nisan 2010 Salı, 10:34
Güncel Pediatri Toplantısı…

Mustafa Kemal üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 1. Pediatri Günleri “Güncel Pediatri” Toplantısı Büyük Antakya Otelinde yapıldı.
 
Toplantıya Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda, Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Eğilmez, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Kaya, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. M. şerefettin Canda “öncelikle bu toplantıyı düzenleyen çocuk doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Her şeyden önce bizimle birlikte bu görevi kabul edip aramıza katılan bu genç arkadaşlarımızı saygıyla karşılıyorum. üniversitem adına, Hatay adına, halkımız adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum”. dedi
 
Canda “Halkımızın sağlığının birincil önemi çocuklarımızın sağlığını korumaktır. çocuk kliniği, pediatri kliniği bizim açımızdan, hastanemiz açısından son derece önemlidir ve burada çok ilerleme sağladığımızı düşünüyorum. çocuk Kliniğimizde üst uzmanlık dallarına ayrılarak, yeterli sayıda öğretim üyesi bulunarak halkımıza daha iyi hizmet vereceğiz. Aramıza katılan bu arkadaşlarımız ve bunların çalışmalarının etkileri  5-10 yıl içerisinde kendini gösterecektir.Mustafa Kemal üniversitesi olarak görevimiz halkımızın yaşam koşullarını düzeltmek, Hatay’ın her karış toprağında olmaktır.
 
üniversitelerin üç görevi vardır.
1- Eğitim-öğretim yapmak,2- Bilimsel araştırma yapmak,3- Yaşadığı toplumun sorunlarına çözüm bulmaktır.
 
ışte bu aşamada biz içinde yaşadığımız toplumumuzun sorunlarına çözüm üretmek için sağlık alanında özellikle halk sağlığı anabilim dalında, pediatri kliniğimizle ve diğer birimlerimizle işbirliği yaparak gerekirse sivil toplum örgütleriyle, tabip odasıyla diğer sağlık kuruluşları ile işbirliği yapmamız gerekir.” dedi ve üniversitenin öğrenci sayısının 13000’den 25000’e yükseldiğini, tıp fakültesi ve hastaneyi açtıklarını belirterek üç yılda ne kadar büyüdüğünü anlattı.
 
Daha sonra Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ateş Kara (Domuz Gribi Ne ıdi ?),Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr.Hasan TEZER (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi-Kene Sorunu)Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fuat Gürkan (çocuklarda Tüberküloz Sorunu),Dr. Ali Balcı (çocuklarda Alt Solunum Yolları Görüntülemesi),Marmara üniversitesi öğretim üyesi ve Pediatrik Gastroentroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu (Pediatride Enteral Beslenme ve Malnütrisyon),çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Emre Alhan (çocuklarda Rutin Dışı Aşılar) konularında sunum yaptılar

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz