Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Gül:SASO’da kolaylık şart…

05 Kasım 2013 Salı, 13:40
Gül:SASO’da kolaylık şart…

HASıAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, “Firmalarımızın tahsilâtını yaptığı ihracata hazır ürün,  aylarca SASO belgesi engeline takılmaktadır” dedi. Gül, TSE’nin firmalara ihracat muameleleri konusunda gerekli kolaylığın mutlaka sağlanması gerektiğine de dikkat çekti.
 
“ülkemizin kalkınmasının ve büyümesinin anahtarı olarak gördüğümüz ihracat,firmalarımız ile yetkili kurum ve kuruluşların ortak çalışması eş zamanlı olarak yürütüldüğü takdirde hedefine ulaşabileceği bir gerçektir” hatırlatmasında bulunan HASıAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
 
“Suudi Arabistan’a yapılan kozmetik ihracatında, ilgili ait kozmetik ürünlerinin tabi olduğu Gıda ve ilaç Standartlarını içeren “SASO” belgesi talep edilmektedir.ülkemizde, geçen yıla kadar TSE tarafından düzenlenen bu belgeyi Suudi Arabistan’ın talebi üzerine artık TSE yerine firmalarımız, Avrupa ve Uzakdoğu menşeli firmalardan maliyet ve zaman açısından ciddi külfetlere katlanarak tedarik etmek zorunda kalmışlardır.
 
Firmalarımızın tahsilâtını yaptığı ihracata hazır ürün,  aylarca SASO belgesi engeline takılmaktadır. Dolayısı ile hem stok maliyetleri artmakta hem de işalatçı firmaya karşı çok zor durumda kalınmaktadır. Bu gecikmeler beraberinde tazminatı ve beklenen karlılığı zarara hatta ihracatı durdurma noktasına getirmektedir.
 
Daha önce TSE tarafından düzenlenen SASO belgesinin yabancı firmalardan alınması, ihracatımızı ciddi olumsuz etkileyecektir, etkilemektedir.
 
Birçok ülkeye ihracatta talep edilen kalite belgelerinin TSE tarafından düzenlenebilmesi için gerekli anlaşmaların yapılması ve firmalarımıza ihracat muameleleri konusunda gerekli kolaylığın mutlaka sağlanması gerekmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz