Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Gruplaşma çağrısı…

19 Şubat 2013 Salı, 17:41
Gruplaşma çağrısı…

Antakya’da faaliyet gösteren Eğitim Meslek grupları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda tek başlarına grup kurmaları isteminde bulundular. Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde ortak basın toplantısı düzenleyen Meslek Edindirme Kursları Derneği Başkanı Hayrettin Ateş, Sürücü Kursları Derneği 2. Başkanı ısmail Güzelmansur ile Antakya Dershaneler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kükrek, 12. grupta gösterilmelerinin yanlış olduğunu belirterek, konuyu hem yargıya taşıdıklarını hem de Ticaret Odası Başkanı Hikmet çinçin’e dilekçe verdiklerini ifade ettiler.
 
Eğitimciler adına açıklamayı yapan Antakya Dershaneler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kükrek, Türkiye genelinde yaklaşık 18 bin dolaylarında itiraz bulunmasından dolayı seçimlerin Mayıs Haziran aylarına ertelendiği hatırlatmasında bulundu. Hasan Kükrek, Ticaret odası içerisinde bulunan Meslek grupları temsilde hakkaniyet açısından büyük önem arz ettiğini savunarak açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
‘Mevcut haliyle pek çok meslek grubu odada temsil olunmayacaktır. Bizler, Eğitim Meslek Grubu olarak bugüne kadar odada gazinocular içinde ve bizlerden temsilci olmadan yürütüldü. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası için Ocak 2013’ de ilan edilen 20 adet meslek grubuna baktığımızda biz eğitim işi ile iştigal eden iş yeri sahipleri hakkımız olan aynı meslek grubu oluşturulmadığı mevzuat hükümlerine ve hukuka aykırı 704 kişiyi kapsayan 12.Grupta yer verilmiştir.Bu grupta yer alan farklı meslek gruplarının bu haliyle kalması şehrimizin gelişimi açısından telafisi imkansız zararlara yol açacağı inancındayız.
 
ıtirazımız NACE meslek uygulamasına değil mesleklerde adil gruplandırma yapılmamış olmasınadır. 20 adet meslek grubuna baktığımızda: çırçırlama faaliyetleri içeren 1.Meslek Grubu 55 üyeden; Zeytinyağı Bitkisel sıvı yağ imalatı faaliyetleri içeren 2.Meslek Grubunun 60 üyeden; Değerli Metallerden Takı mücevherat imalatı ve satışı faaliyetlerini içeren 4.Meslek Grubunun 51 üyeden oluştuğu, bunun biz eğitimcilerin içinde bulunduğumuz ve hakkaniyet ile temsil edilmeyeceğimize inandığımız 12. Meslek Grubunun ise 704 üyeden oluştuğu görülüyor’.
 
Hasan Kükrek, 12 grupta ıhracatçılar, Gıda, ıçecek ve Tütün, Toptan Ticareti, Kırtasiye, kağıt satıcıları, Matbaa, Gazete Basımevi, Radyo Yayıncılık, Reklam Ajansları, Organizasyon, Temizlik, Güvenlik şirketleri’yle birlikte Eğitimcilerin dahil edilmelerinin izah edilmesi gerektiğinin altını çizerken, ‘Pek çok grup oluşturulurken gösterilen hassasiyet neden 12.grup oluşturulurken gösterilmemiştir? 12.Grup çatısı altında birleştirilen meslek faaliyetleri mevzuata uygun olarak gruplandırıldığında Mecliste toplam 12 kişi ile temsil edilebilecek iken mevcut haliyle 3 kişi ile temsil edilecek olması hangi amaca hizmet etmektedir?’ sorularına cevap istedi. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin’in mahalli basında çıkan açıklamalarını da hatırlatan Hasan Kükrek, açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:
 
“Meslek faaliyetlerine ait konularda resmi makamlara teklif, dilek ve başvurularda bulunmak; üyelerin tamamının veya bir kesiminin mesleki menfaati olduğu takdirde meclis kararı ile bu üyeleri adına veya kendi adına dava açmak “ ATSO’nun görevi iken neden mevcut yönetim üyelerinin haksızlığa uğradığı bu uygulamaya karşı sessiz kalmıştır?. Meslek grupları kendilerini temsil ederlerse ortak sorunlarını meclise taşıma, çözüm üretme, ortak proje üretme gibi olumlu davranışlar şehrimizin gelişimine daha çok katkı sağlayacağı bir gerçektir. Aksi şehrimizin gelişimine yapılacak en büyük kötülük olacak inancındayız.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz