Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Grev Kapıda…

05 Aralık 2011 Pazartesi, 09:49
Grev Kapıda…

Emek Ve Demokrasi Güçleri üyesi bir grup ulus meydanında basın açıklaması yaptı.
 
Antakya Eğitim-Sen binası önünden Ulus Meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüyen Emek Ve Demokrasi Güçleri üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Ayhan Erkal; 21 Aralık 2011 çarşamba günü; grevli toplu sözleşme, güvenceli istihdam, insanca yaşayacak temel ücret, ek ödemelerin emekli aylıklarına dahil edilmesi, baskı, ceza ve sürgünlerin durdurulması talepleri ile Grev’e gideceklerini söyledi.
 
Erkal açıklamasında, “AKP’nin “ileri demokrasi” balonu ve yalanı orta yerde patladı. Bırakalım “ileri”sini, en geri demokrasilerde bile olmayan uygulamalar günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. AKP için demokrasinin kıstası AKP’li olmak, politikalarını kayıtsız şartsız desteklemektir.
 
Onlara göre en tehlikeli iş ise AKP karşıtlığıdır. En tehlikeli düşünce AKP’yi eleştirmektir. Ve AKP için “bombadan bile tehlikeli” olan şey, politikalarını eleştiren yazılar, kitaplardır. Bu yüzden, muhalif olan herkesi hedef alıyor, düşman görüyor.” Dedi.
 
Türkiye bir açık hava cezaevine dönüştüğünü dile getiren Erkal, “ınsanca yaşamak isteyen işçiler, suyunu ve toprağını korumak isteyen köylülerin, parasız eğitim isteyen öğrencilerin, ülkemizde füze kalkanı istemeyenlerin, gerçeğin peşindeki gazetecilerin, adalet arayan avukatların, yani haklarını arayan herkesin tutuklandığını söyledi.
 
Erkal; “21 Aralık 2011 çarşamba günü; grevli toplu sözleşme, güvenceli istihdam, insanca yaşayacak temel ücret, ek ödemelerin emekli aylıklarına dahil edilmesi, baskı, ceza ve sürgünlerin durdurulması talepleri ile GREV yapacağız”
 
Tutuklamalar, seçilmiş milletvekillerine ve belediye başkanlarına kadar uzandığına vurgu yapan Erkal açıklamasının devamında; “AKP hükümetini eleştiren, AKP politikalarına karşı çıkan herkes tutuklanma endişesi yaşıyor. AKP yargısı adalet dağıtmıyor, korku salıyor.
 
 
 özel yetkili savcı ve yargıçlar “özel konumlar” elde etme adına hukuk ilkelerini ayaklar altına alıyor. Sıra ne zaman bana gelecek” korkusuyla düşünemez, talep edemez, hareket edemez hale getirilmek isteniyoruz. Emperyalizmin jandarmalığı karşılığında satılan “ıleri teknoloji” ile her yerde ve anda kontrol altında tutulmak isteniyoruz. Toplum “AKP karşıtı” ya da “yandaş” olarak fişleniyor.” ıfadelerini kullandı.
 
Erkal açıklamasının sonunda, ülkemizde devrimci bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu ve bu dönüşümü emekten, demokrasiden, özgürlükten ve barıştan yana olan, emek ve demokrasi mücadelesinin zor olduğunu bilen kendilerinin gerçekleştireceğini ifade ederek; “Başta 7. Genel Kurulumuz olmak üzere, Genel Meclis ve Danışma Meclisi’nde yapılan değerlendirme, görüş ve önerilerde “hak verilmez alınır” gerçeğinden hareketle grev hakkımızı fiilen kullanmamız gerektiği öne çıkmıştır.” dedi. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz