Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Google bizi fermuarla karşıladı…

24 Nisan 2012 Salı, 12:24
Google bizi fermuarla karşıladı…

Bugün Google bizleri fermuar açılışıyla karşıladı.24 Nisan ısveçli elektrik mühendisi Gideon Sundback‘ın doğum günü. Peki Gideon Sundback kimdir ? 2013mersin.net sitesi olarak bu mühendis hakkında ziyaretçilerimize bilgiler verelim istedik. Gideon Sundback fermuarın mucididir. ışte Gideon Sundback Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgiler :
 
Gideon Sundback 24 Nisan 1880 yılında ısveç’te dünyaya gelmiş; 21 Haziran 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata gözlerini kapatmış bir elektrik mühendisidir. Tam adı “Otto Fredrik Gideon Sundback” dır.  Gideon Sundback  çok zengin bir çiftçinin oğluydu. ısveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.
 
Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü ısveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllere layık görüldü.21.06.1954 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.
 
Başta giyim olmak üzere günlük hayatta kullandığımız eşyaların birçoğunun vazgeçilmez parçası olan fermuarın mucidi Gideon Sundback’dır. ılk bakışta basit bir icat gibi dursa da bugün insanoğlunun en önemli ihtiyacını karşılayan bir araçtır. Bu büyük bilim adamına, herkes adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz