Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Girişimcilik ve Mesleki Eğitim Programı…

18 Ekim 2011 Salı, 09:23
Girişimcilik ve Mesleki Eğitim Programı…

Hatay Valisi Lekesiz: ”ıstihdam eğitimle doğru orantılıdır” ışKUR, Küçük ve Orta ölçekli ışletmeleri Geliştirme ve Destekleme ıdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve ıl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle açılan ”Girişimcilik ve Mesleki Eğitim Sertifika Töreni” ıl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, etkinlikte yaptığı konuşmada, istihdamın eğitimle doğru orantılı olduğunu söyledi. Bireyin iyi bir eğitim alması halinde istihdam edilme şansının çok daha yüksek olduğunu ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti: ”Gelişmiş ülkelerde iyi yetişmiş insan kaynağı çok önemli. Tüm gelişmiş ülkelerde girişimcilik başarısı yüzde 80 iyi yetişmiş insan gücüne yüzde 20 de kaynak gücüne bağlı.

 

Dünyanın her yerinde bilinen bir gerçek var; ‘Doğru proje kaynağını bulur’ Dünyanın ekonomik dengelerini değiştiren olay da bu gerçektir. ıyi yetişmiş bir insan bir avuç toprağı altına çevirebilir. ışte bu yetişmiş bireyler ülkeye zenginlik kazandıracak. Birey iyi eğitim almışsa istihdam oranı da yüksek olur. Eğitimle istihdam doğru orantılıdır.” Lekesiz, ülkede birçok kurum ve kuruluş işsizlikle mücadele konusunda bir seferberlik içinde olduğunu, mesleki eğitim için ne kadar kaynak ayrılırsa ülkeye zenginlik olarak döneceğini söyledi.

 

KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz ise, piyasanın rekabet gücüne karşı koyabilecek bu kursiyerlerin çok doğru bir iş yaptığını, bunların iş kurmaları halinde çok cazip desteklemeler sağladıklarını kaydetti. Geçen yıla kadar sadece 33 ilde şubelerinin bulunduğunu belirten Tüysüz, ”KOSGEB hedef kitlesinde değişiklik yaparak tüm girişimcileri hedef kabul etti ve bu doğrultuda 81 ilde şube açmayı başardık. 2010 yılına kadar 6 bin girişimciye eğitim veren KOSGEB geçen yıl 10 bin, bu yıl da 40 bine yakın kişiye girişimcilik eğitim verme başarısı gösterdi” dedi. Tüysüz, bütün girişicilere iş kurmalara halinde 97 bin lira destek verdiklerini, bu desteğin 27 bin lirasının ise hibe olduğunu söyledi.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin, ülkede sermaye eksikliği bulunduğunu var olan kaynakların da heba edilmemesi için dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin çok genç bir ülke olduğunu kaydeden çinçin, ülkede ve yurt dışında çok sayıda genç girişimcinin bulunduğunu, işsizlikle mücadele konusunda hedefin eğitimsiz iş gücünün değerlendirilmesi olması gerektiğini belirtti. ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da, bu eğitime devam eden bireylerin istihdam alanları oluşturmalarının yanı sıra sosyal anlamda da kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacağın ifade etti. Meslek Eğitim projesi kapsamında 21 kurs açıldığını belirten Tulmaç, bu kurslara toplam 416 kursiyer katıldığını bunların 332’sinin de belge almaya hak kazandığını kaydetti.

 

ışKUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık ise, verilen eğitim kapsamında girişimcilik, iş kurma ve yönetme, iş planı hazırlama ve pazarlama planı hazırlama gibi konularda eğitim verildiğini, bu kapsamda ülke genelinde 10 bin kişinin girişimcilik eğitiminden faydalanmasının beklendiğini ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından farklı programlarda eğitim alıp başarılı olan kursiyerler sertifikaları törenle verildi. Törene Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)ıl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, Milli Eğitim şube müdürleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz