Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Girişimciler Sertifikalarını Aldı…

08 Aralık 2011 Perşembe, 18:22
Girişimciler Sertifikalarını Aldı…

ış-KUR Hatay ıl Müdürlüğü ile Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme ıdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) ortaklaşa yürüttüğü, Dörtyol ile Erzin ilçelerinde açılan ‘Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Kursu’nu tamamlayan 90 kursiyere sertifikaları törenle dağıtıldı.
 
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen törende konuşan Vali M.Celalettin Lekesiz, günümüzde bir iş bulabilmek için mutlaka uzmanlaşmak gerektiğine dikkat çekti.
 
 
ışgücü Piyasası ıhtiyaç Analizi kitabı hakkında bilgi veren Lekesiz, ‘Yaklaşık 18 aylık bir dönemde çıkan bu kitap yol haritamız olacak. Hatay’ın son 10 yıllık gelişme trendlerini irdeledik, önümüzdeki 5 yıllık dönemde hangi hizmet kolunda, hangi sektörde kaç elemana ihtiyacımız var, bunları analiz ettik. Tüm kurum ve kuruluşlarımıza bunu bildirdik.
 
 
 ışin sekretaryasını ış-Kur ıl Müdürlüğümüz yapacak. Lütfen istihdama yönelik kurs açmak isterseniz rast gele açmayın. ışgücü Piyasası ıhtiyaç Analizi kitabı pusulanız olsun. Bu ülkenin kaynaklarını heder etmeyelim. Bu kitaba göre kurslar açarsanız, gençlerimiz de doğru kurslara yönelmiş olur, ilimizin ihtiyaçları doğrultusunda istihdam şansları artar, ilimizin, ülkemizin kaynakları da doğru kullanılmış olur.’ dedi.
 
 
Günümüzde artık silahların değil, bilgilerin savaştığını da vurgulayan Lekesiz, ‘Böylesi bir dünyada ‘her işi yaparım’ devri çoktan bitti. Türkiye artık uzmanlık çağına girdi. Her işte uzmanlaşmamız, iyi yetişmemiz gerekiyor. Bunun yolu da mesleki eğitim. Herkesin eğitimden geçip işini iyi yapması gerekiyor.’diye konuştu.
 
 
Dörtyol Kaymakamı H.Hasan özyiğit ise, dünyanın 17. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisine sahip ülkemizin, 2023 hedefleri doğrultusunda 1 trilyon dolarlık ticaret hacmi ile dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almayı hedeflediğini ifade ederek, bu hedeflere ulaşmak için; girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, bilgi, beceri ve teknoloji kullanabilen kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi için tüm kurumlarımızın yoğun bir çalışma ve gayret içinde olduklarını kaydetti.
 
 
ış-KUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık da, kurumun faaliyetleri hakkında bilgi vererek, sektörlerin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ifade etti
 
 
Hatay ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise, eğitimin önemine vurgu yaparak, Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan kursların yoğun ilgi görmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz