Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Geri dönüşüm başlıyor…

28 Mayıs 2010 Cuma, 10:38
Geri dönüşüm başlıyor…

Antakya Belediyesi ile çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı öz Ferhanlar Ambalaj Atıkları Toplama-Ayırma ve Geri Dönüşüm Tesisi ışalat ıhracat. Ve Ticaret Ltd. şti. arasında imzalanan protokol gereğince, Antakya için Ambalaj Atığı Yönetim Planı hazırlanarak çevre Bakanlığı’nın onayına sunulacak.ılk etapta pilot bölge olarak seçilen bölgelerde başlayacak olan proje, daha sonra kent geneline yayılacak.
Pilot bölgelerde yürütülen çalışmalar sırasında şehrin diğer bölgelerinde ortaya çıkan ambalaj atıkları için de birçok noktaya konteynerler konulacak. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Antakya’da günlük ortalama iki yüz ton çöp oluşmaktadır. Bu çöpün yaklaşık %30’u geri kazanılabilir atıklardır. Proje sayesinde çöplerin içerisinde bulunan geri kazanılabilir maddelerin (cam, metal, plastik, içecek kartonları, kâğıt ve karton gibi) evlerden, diğer atıklardan ayrı olarak toplanması sağlanarak atık hacmi azaltılacak, imha ve uzaklaştırma harcamaları önemli derecede düşecek, tabi kaynaklar korunacak ve enerji sarfiyatı azaltılacak. Böylece hem doğa kazanacak, hem de ekonomiye geri kazanım sağlanmış olacak.” dedi.
 Uygulamaya Başlanacak Pilot Bölgeler Seçildi
 ılk etapta TOKı konutlarında başlayacak olan çalışmada, evlere ve işyerlerine mavi renkli poşetler dağıtılacak ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülecek. Lisanslı firmanın araçları haftanın belirli günlerinde evlerden ve iş yerlerinden dağıtılan poşetleri toplayacak. Toplanan ambalaj atıkları lisanslı kuruluşun araçları tarafından toplanarak ayrıştırma tesisine nakledilecek ve orada preslendikten sonra hammadde olarak fabrikalara gönderilecek.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz