Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Gençlik Parlamentosu Diyarbakır’da…

08 Şubat 2013 Cuma, 16:33
Gençlik Parlamentosu Diyarbakır’da…

Diyarbakır’da yapılan Ulusal Gençlik Parlamentosu, 53 ıl’den 120 üyenin katılımı ile gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya Hatay’ı temsilen Derhan Daraoğlu ve Eren Kunkoğyu katıldı.
 
Derhan Daraoğlu, Diyarbakır’da gerçekleştirilen toplantı sonrasında değerlendirmede bulunarak “2004 yılında kurulan Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) 9. Genel Kurulu içeriği ve Karar Alma Sürecinde Gençlik Katılımı başlıklı koordinasyon toplantısını kuruluşunun 10. yılında Diyarbakır’da gerçekleştirdi” diyerek toplantı ile ilgili şu bilgileri verdi:
 
“Toplantıda Türkiye’nin 53 ilindeki Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun 120 üyesi bir araya geldi. önce Dünden Bugüne Ulusal Gençlik Parlamentosu’nu anlatan bir film izlendi. Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri ile Engelli, Spor Meclisi bileşenlerinin konuk olarak katıldığı toplantıda 53 ilden gelen 120 genç kendini tanıttı. Tanışmalardan sonra Karar Alma Süreçlerinde Gençlik Katılımı konulu Koordinasyon Toplantısı’nın açılış konuşmaları yapıldı.”
 
 
ULUSAL GENçLıK PARLAMENTOSU NEDıR, NE ZAMAN KURULDU?

Daraoğlu, Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun geçmişi ile ilgili de şu bilgileri verdi:
“1997 yılından bu yana gençlik çalışmalarını Habitat’ın yürüttüğü Türkiye Yerel Gündem 21 Programı kapsamında Kent Konseyi Gençlik Meclisleri yapılandırılmıştır.
Kent Konseyi Gençlik Meclisi, yerel ve ulusal demokratikleşme sürecinde, gençlerin düşüncelerini açıkça söyleyebilmelerini, çözüm üretebilmelerini, karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını sağlamaktadır.

 

Gençlerin kendi sorunlarına sahip çıkmalarını özendiren gönüllülük temelinde, Kent Konseyleri bünyesinde yer alan organlardır. Gençlik Meclisleri, gençlerin, meclis çatısı altında yaratılan uzlaşma ortamı içerisinde, dil, din, ırk, kültür, sınıf, eğitim ve cinsiyet farkı gözetmeksizin kentlerinde sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturacak politikaların yaratılmasında ve öncelikli sorunların belirlenerek bunların çözüm önerilerinin üretilmesine ve uygulanmasına katkıda bulunmalarını sağlamaktadır.
 
 
Yerel Gündem 21 Programı kapsamında düzenlenen sayısız yerel, bölgesel ve ulusal gençlik toplantıları ile Kent Konseyi Gençlik Meclisleri birbirlerini tanıma ve ortak hedefler doğrultusunda beraber çalışma fırsatı yakalamıştır. 2001 yılına gelindiğinde farklı kentlerdeki Gençlik Meclisleri aralarında ulusal düzeyde bir iletişim ağı oluşturulmuş ve bu birliktelik 19 Mayıs 2004 tarihinde 77 ilden 306 gençlik delegesinin katılımıyla TBMM tören salonunda gerçekleştirilen törenle Ulusal Gençlik Parlamentosu’na dönüşmüştür.”
 
 
Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından organize edilen 4 günlük toplantı sürecinde 19 Mayıs haftasında yapılması planlanan Genel Kurulumuzun detayları, Ulusal Gençlik Konseyi hakkında bilinenlerin dışında bilinmeyen yanlarının da tartışıldığı bir birliktelik oluşturulduğuna dikkat çeken Derhan Daraoğlu açıklamasını şöyle noktaladı. “Bizler, farklı illerden gelen katılımcılar toplantıya katılımın yanı sıra Diyarbakır kültürleriyle de buluşmuş olduk. Bu toplantımıza ön ayak olup güzel bir birliktelik oluşturulmasını sağlayan Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerine teşekkürlerimizi sunarız.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz