Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Gençlik Değişim Projesi…

15 Haziran 2011 Çarşamba, 08:41
Gençlik Değişim Projesi…

Avrupa Birliği (AB) Gençlik Değişim Projesi kapsamında, başlatılan ”Kısır çevre kısır insanlar” projesi ile ıskenderun’un Arsuz Belediyesi kontrolünde, Devlet Planlama Teşkilatı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, 8’i Türk, 32 üniversite öğrencisi Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
 
Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, Sanayi Devrimi’nden itibaren başlayan kontrolsüz kentleşmenin, birçok çevre sorununu da beraberinde getirdiğini söyledi.
 
 
Barış, hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin merkezi Hatay’da, farklı ülkelerden oluşan bu grubu, misafir etmekten dolayı memnun olduğunu ifade eden Lekesiz, geçlerin çevre gibi önemli bir konu için bir araya gelmelerini takdir ettiğini belirtti.
 
Lekesiz, hem bugün hem de gelecek için en önemli sorunların başında gelen çevre konusunda uluslararası projeler üretmek gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
 
”Sanayi Devrimiyle başlayan kentlere yoğun göçler sonucunda çevre sorunları da baş göstermeye başladı. Ekolojik politikalarla çevreyi kurtarmaya çalışmaları yetersiz kalmıştır. Toprağı aşırı kullanımı ve bilinçsiz gübre kullanımı sonucunda hem çevre kirliliği hem de yer altı sularında kirlilik meydana gelmiştir. ınsanları tüketin alışkanlıkları da değişime uğrayıp, tek kullanımlık ”kullan at” ürünlerin daha fazla kullanılması çevreye büyük zararlar verdi.
 
 
 
Hastane atıkları, plastik atıklar dünyanın birçok ülkesinde sorun teşkil ediyor. Maalesef çevre global bir sorun haline gelmiş, uluslararası alanda projeler, sempozyumlar, paneller düzenlenmesine rağmen bu soruna bir çözüm bulunamamıştır.”
 
 
Arsuz Belediye Başkanı Fuat Süme ise farklı üniversitelerden bir araya gelen 8 üniversite öğrencisinin kontrolünde gelişen proje ile Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Macaristan’dan gelen 24 genci 10 gün boyunca misafir edeceklerini belirtti.
 
 
Farklı kültürlerden oluşan gençlerin birbirlerini tanıması ve varsa ön yargılarını kırmasını amaçladıklarını belirten Süme, gençlerin kendi aralarında sosyal çevre ve kültür konusunda paylaşımlarda bulunduklarını ifade ederek,
 
 
”Bu gençlerin çoğu kamu yönetimi gibi önemli bölümlerde okuyor. ülke hakkında olumlu bir izlenim bırakmak ve kendi ülkelerinde bizim kültürümüzü tanıtmalarını sağlamayı amalıyoruz” diye konuştu. Vali Lekesiz, öğrencilere kenti tanıtan CD verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz