Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Gençlerimizi Spora Teşvik Ediyoruz…

31 Ocak 2012 Salı, 08:54
Gençlerimizi Spora Teşvik Ediyoruz…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, geçtiğimiz Cuma günü Hatay Radyo Televizyonu’nda canlı olarak Kemal çelenk’in sunduğu “Hatay’da Spor” adlı programın konuğu oldu. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, hizmet döneminde gerçekleştirdikleri sportif faaliyetleri anlattı.HRT ekranlarında yayınlanan programa Başkan Savaş’ın yanı sıra, Homend Antakya Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ıdari Menejeri Mahmut Denk ve Antrenör Levent Deringöl’de katıldı.Başkan Savaş, yaklaşık üç yıllık görev süreleri boyunca, belediyeciliğin asli görevlerinin yanı sıra sportif alanda da büyük atılımlar yaptıklarını vurguladığı konuşmasında, Antakya Belediyesi olarak 2010 yılında kurulan Gençlik Spor Kulübü ile birçok farklı spor branşında kentte faaliyet gösteren sporculara kurumsal çatı altında spor yapma imkânı sunduklarını belirtti.Savaş Konuşmasının devamında, “Bu sayede gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayarak onları spor yapmaya teşvik etmek suretiyle zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlama yolunda çalışmalar gerçekleştirdik. Gençlik Spor Kulübü olarak bünyemizde basketbol, voleybol, aba güreşi, yüzme, atletizm, serbest güreş, okçuluk, karate, masa tenisi, judo, işitme engelliler futbol takımı, satranç gibi spor branşları faaliyet gösteriyor. Kurulduğunun 7.ayında 1.lige yükselme başarısı elde eden kadın basketbol takımımız ‘Homend Antakya Belediyespor’ adıyla “Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi’nde” şehrimizi başarıyla temsil ediyor. Bölgesel Lig’de mücadele eden Erkek Voleybol takımımız şampiyon olarak 3.lige yükseldi. Türkiye ışitme Engelliler 1. Futbol Ligi 4. Grupta mücadele eden ‘Antakya Belediyesi ışitme Engelliler Futbol Takımımız’ grubunda lider durumda yer alıyor. Görev süremiz boyunca Ata sporumuz aba güreşini ülkemize ve dünyaya tanıtmak amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenledik. Belediyemizin ev sahipliğinde 23-24 Temmuz 2010 tarihlerinde ‘1. Geleneksel Uluslararası Aba Güreşi’, 29-30 Ekim 2010 tarihlerinde ‘Hatay Aba Güreşleri Cumhuriyet Kupası Türkiye şampiyonası’, 23-24 Temmuz 2011 tarihlerinde ‘2.Uluslararası Aba Güreşi Dünya şampiyonası’, turnuvaları bunlardan bazıları. Satranç şehrimizde ilgi gören branşlardan bir tanesi. Bugüne dek 2009 yılında 1.Ulusal Satranç Turnuvası ve 2010’da Dünya Kadınlar Satranç şampiyonası gibi dev organizasyonlara imza attık. 2013 Dünya Gençler Satranç şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Bu gibi organizasyonlarla şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlıyoruz. Satrançta iddialı bir takım kurduk. Türkiye Satranç 1. Süper Ligi’ni hedefleyen takımımıza yerli oyuncularımızın yanı sıra 2’si Gürcistan’lı, biri Kazakistan’lı 3 sporcuyu transfer ettik. ılk etapta Bölgesel ligde mücadele edeceğiz. Asıl hedefimiz bu yıl Temmuz ayında Konya ilinde düzenlenecek şampiyonada ilk 3’e girerek Türkiye Satranç 1. Süper Ligi’ne yükselmeyi amaçlıyoruz.
 
 
 
 
 
 çünkü statüye göre bu şampiyonada ilk 3’e giren takım Türkiye Satranç 1. Süper Ligi’ne yükseliyor. Yüzme branşında bünyemizde 7-18 yaş arası kategorilerinde 80 lisanslı sporcumuz yer alıyor. Takımımız geçtiğimiz ay ıskenderun’da düzenlenen Türkiye şampiyonası Kısa Kulvar ön Eleme müsabakalarında takım halinde birinciliği elde etti. Yüzme branşında orta vade de hedefimiz bu yıl içinde yeri ve tarihi Yüzme Federasyonu’nca daha sonra belirlenecek olan ve 9-12 yaş kategorisinde takımımızın ilk kez katılım göstereceği “Türkiye Anadolu Kupası’nda” ilk üçe girerek derece elde etmektir. Asıl amacımız ise Yüzme Milli Takımı’mıza sporcu yetiştirmektir. Nitekim bu yatırımlarımızın meyvelerini almaya başladık.
 
 
 Su Topu takımımızda bulunan 14 yaşındaki Muhammet Kiraz ve Uğurcan Mengüllüoğlu geçtiğimiz ay ızmir’deki Milli Takım aday kampına davet edildi. önümüzdeki süreçte bu sporcularımız Milli Takım formasını giyme imkânına sahip olacaklar.
 
 
 Bu durum hem sporcularımız hem de bizler açısından gurur kaynağıdır. Görev süremiz boyunca mahallelerimizde semt sahalarının yapımına önem verdik. Bugüne dek Akasya, Esentepe, Altınçay ve Saraykent Mahallelerimizde toplam 5 basketbol ve 1 voleybol sahasının yapımını gerçekleştirdik. Bu semt sahalarını mahallelerimizde daha da arttırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Tüm spor branşlarımızın daha çağdaş, daha modern şartlarda faaliyet göstermesini sağlamak amacıyla Altınçay Mahallesi’ne dev bir spor kompleksi yapmayı planlıyoruz. Kompleksin avan projesi tamamlandı. Yakın zamanda ihale süreci başlayacak. 9 dönüm olan tesis yaklaşık 21 bin m2 inşaat alanı üzerine kurulacak.” dedi.
 
 
Programda Hatayspor’a da değinen Belediye Başkanı Savaş “ Hatayspor bizim gözbebeğimiz ve ilk göz ağrımız. Takımımız lider durumda ve iyi gidiyor. Hatayspor’la birlikte basketbol, voleybol, güreş, masa tenisi, yüzme, satranç gibi salon sporlarına verdiğimiz önem şehrimizde değişik yaş kategorilerinde ve farklı spor branşlarında faaliyet gösteren sporcularımıza imkân verdi ve ayrı bir heyecan kattı. Son dönemlerde yapılan bu yatırımlar ve yapılan çalışmalar ilimizde sporun gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.” dedi.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz