Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Gaziler Günü Törenle Kutlandı…

20 Eylül 2013 Cuma, 10:31
Gaziler Günü Törenle Kutlandı…

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda çelenk koyma töreni düzenlendi.
 
Cumhuriyet alanındaki törene Hatay Vali vekili Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Hasan Polat, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, daire müdürleri, gaziler ve şehit aileleri ile askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.
 
Törende Hatay Vali vekili Kadim Doğan başta olmak üzere diğer protokol üyeleri tarafından Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büstüne çelenk konulup, saygı duruşunda bulunuldu ve ardından ıstiklal Marşı okundu.
 
Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay şube Başkanı M. Ramiz Bakır, Tarihin silinmez sayfalarına sayısız kahramanlıklarını nakşeden Türk Milleti, bu özelliğinden dolayı asla esareti tatmadığı gibi, eşsiz Devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, hür yaşamanın, vatanlı yaşamanın onurlu duruşuyla tüm dünya milletlerine de örnek ve önder olduğunu söyledi.
 
Başkan Bakır, “çeyrek asırdır süre gelen ve milyonlarca ölümlere, yaralanmalara ve 1 trilyon doları aşan kaynağı tanka, tüfeğe, bombaya, mermiye harcandığı ve halen de harcanmakta olduğu, dünya devletlerini yönetmekle olanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hürriyet ve ıstiklal söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” Söyleminden pay çıkarılmalılar. “Yurtta sulh, cihanda sulh”u savunan ve o günlere bakarak yüz yıl sonrasını gören Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün ve onun kahraman silah arkadaşlarının manevi huzurunda saygı ile eğiliyor ruhları şad olsun diyorum” dedi.
 
Biz gazi olarak bu anlamlı günün vurgusuyla, ağır bedeller ödeyerek kazanılmış olan aziz vatanımızı bölmeye çalışan ve Sevr’in rövanşını almak isteyen emperyalizmin haçlı güruhuna ve bölücü terör örgütlerine birkaç cümle ile seslenmek isteğini belirten Başkan Bakır, ”O çirkin, o acımasız yüzünüze hangi maskeyi takarsanız takınız, unutmayınız ki, ecdadı çanakkale’lerde, Dumlupınarlar da Sakaryalar da şehit veren ve esaret tatmamış olan Türk Milleti ve onun şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri nöbette oldukça, kan kokan, kin kokan emellerinize kavuşamayacaksınız” açıklamasında bulundu.
 
ülkemizin bugün dünden olduğundan daha fazla, iç ve dış
düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altında olduğunu belirten Başkan
Bakır,”Bilinmelidir ki, Türk halkı ve onun aziz ordusunun azim ve kararı, her
türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya
muktedirdir” dedi.
 
Konuşmasının sonunda Gençlere de seslenen Başkan Bakın,” Yarın vatanın sorumluluğu sizlere emanet edilecektir. Türk gençliğine yaraşır bir şekilde durmadan çalışarak, ılim ve irfanla bu yüce devleti layık olduğu seviyeye getireceğinize ve canınız pahasına koruyacağınıza inanıyoruz. Emaneti teslim ederken, Türk gençliğinden beklentimiz budur.
 
Bir gazi olarak, bu haykırışım sadece bana ait değil, aynı zamanda, aziz şehitlerimizin, saygıdeğer yakınlarının ve tüm kahraman gazilerimizin yürek haykırışıdır.

Bu duygularla, derin anlam yüklü olan “19 Eylül Gaziler Günü” tüm ülkemize, insanlık alemine ve Aziz Türk Milletine kutlu olmasını temenni ediyor, aziz şehitlerimizi, saygı, rahmet ve minnetle yad ediyorum.”
 
Atatürk Anıtı’ndaki tören okunun şiirle son buldu.
 
KONUKLARA MüZıK VE şııR DıNLETıSı
 
Gaziler Günü dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay şubesi’nde müzik ve şiir dinletisi yapıldı.
 
Etkinlikte Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Gaziler Günü’ne özgü birbirinden güzel şiirleri müzik eşliğinde seslendirdiler.
 

Etkinliğe katılan misafirlere künefe ikram edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz