Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Gazanfer Özcan’ı kaybettik…

17 Şubat 2009 Salı, 21:53
Gazanfer Özcan’ı kaybettik…

Devlet Sanatcısı Gazanfer özcan tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde bu akşam hayatını kaybetti.Gazenfer özcan, 1.5 ay önce rahatsızlanarak Amerikan Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesine alınmıştı. Beyin’e giden damarlarda tıkanıklık bulunan özcan Akciğerlerinden de rahatsızdı. ünlü oyuncunun durumu bugün kötüleşmiş ve bilincini yitirmişti.

 

özcan en son Avrupa Yakası adlı televiyon dizisiyle seyircilerin büyük beğenisini toplamıştı. GAZANFER öZCAN’IN öZGEçMışıGazanfer özcan, ılkokulu Cihangir Firuzağa ılkokulu’nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek Lisesi’nde tamamladı.Lisedeyken oynadığı “Hisse-i şayia” adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. ıstanbul Belediyesi şehir Tiyatroları’nın çocuk Bölümü’ne katıldı.

 

1955 yılında Komedi Tiyatrosu’nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı. 1962 yılında Gönül ülkü ile evlendi ve Gönül ülkü-Gazanfer özcan Tiyatrosu’nu kurdu.

 

50’li 60’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000yılında çevrilen Komiser şekspir filmi ile sinemaya döndü.
Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de “baba” rolünü sürdürdü. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

 

Kaynak: ANKA ve Atv.com.tr

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz