Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Gaspedilen Hakkın Bayramı Mı Olur…

11 Ocak 2012 Çarşamba, 09:49
Gaspedilen  Hakkın Bayramı Mı Olur…

Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü’nün artık bir anlamı kalmadığını söyledi.

 

10 Ocak çalışan Gazeteciler Bayramı’nın 2008 yılından itibaren anlamını yitirdiğini kaydeden Ahmet Abdullahoğlu, “Gazetecilerin yıpranma hakkını kaldıran siyasi irade, maalesef basın çalışanlarının hakkını gasp etmiştir. 10 Ocak’ı kutlayanlar, ya anlamını bilmiyor, ya da gazeteci olmadıkları için, gazetecilerin hakkını gasp edenlere bir nevi destek veriyorlar” iddiasında bulundu.
 
Gazetecilerin haklarının gasp edilmesiyle 10 Ocak’ın bir anlamı kalmadığını dile getiren Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, “Gaspedilen bir hakkın bayramı mı olur? Gazetecilerin hakkı gasp ediliyor, ama sözüm ona etiket peşindeki gazeteciler ise bu günü hala kutlamaya devam ediyor. Bu kutlama, bir nevi gazetecilerin hakkını gaspeden siyasi iradeye destek ve o siyasi iradenin arka bahçesi olunduğunun bir göstergesidir. Gazetecilerin yıpranma hakkının ellerinden alındığının yıldönümünde şaşaalı kutlamalar yapanlar, siyasi iradeye, ‘ne iyi ettiniz, bu gazetecilerin haklarını elinden aldınız’ demeye getiriyorlar. çünkü bunlar gazeteci değil, hasbelkader gazeteci olmuş, siyasi iradenin şakşakçılığını yapmak üzere besleme yandaş kavramlarından rahatsız olmayan kimselerdir’ açıklamasında bulundu.
 
 
 
10 Ocak’ın bir daha anlamlı bir şekilde kutlanması için, siyasi iradenin gazetecilerin hakkını gasp ettiği, yıpranma payının geri iadesiyle mümkün olacağını savunan Ahmet Abdullahoğlu, “Maalesef yaygın basını kendi avuçları içine alan, kendi sesi doğrultusunda angaje eden zihniyet, şimdi de yerel basını aynı yöntemle susturmaya veya kendi eksenine çekme gayreti içerisindedir.

 

 

 10 Ocak’ı kutlayacak olanların en azından bu yaptırımlara karşı mücadele etmeleri için siyasi iradeye yaltakçılık veya şakşakçılık yapmak yerine, onurlu bir duruş sergileyip gazeteci emekçilerinin haklarının iade edilmesi için mücadele etmeye çağırıyorum” görüşünü dile getirdi.

 

 

Düşündüğünü yazabilen, sorumlu özgürlük anlayışı içerisinde gazetecilik yapabilen, basılmamış kitabından dolayı yargılanmayan gazetecilerin olacağı günlerin özlemi içerisinde olduklarını açıklamasında kaydeden Başkan Ahmet Abdullahoğlu, dileklerini şöyle dile getirdi:

 

 
“Türkiye Cumhuriyeti’nin bu sorumlu özgürlükleri bir gün basın emekçilerine getireceği inancındayım. Dünyada basın özgürlüğünde geri sıralarda olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, yine en fazla cezaevlerinde gazetecileri tutan bir ülke konumundan bir gün kurtulacağı ve 10 Ocakların yine gazetecilerin haklarının iade edileceği bir gün olarak kutlanacağı inancındayım.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz