Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Ğadir Hum Hatay’da coşkuyla kutlandı…

20 Eylül 2016 Salı, 00:34

Alevi vatandaşların en büyük bayramı; Ğadir Hum, ilimiz Hatay’ın da aralarında olduğu Adana, Mersin, Gaziantep ve Kahramanmaraş illeri yanısıra Tunceli ve Diyarbakır gibi Alevi nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde coşkuyla kutlandı.

Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi dönüşünde, HZ. MUHAMMED´İN HZ.ALİ´Yİ VASİ TAYİN ETTİĞİ GÜN olan Gadir Bayramı ilimiz genelindeki Aleviler tarafından eksilmeyen bir heyecan ve coşkuyla kutlandı.

Gadir Hum Bayramı olarak gerçekleştirilen kutlamalar çerçevesinde Alevi Vatandaşlar bu yıl (2016) 19 Ekim’e denk gelen 18 zilhicce günü işyerlerini açmadı, kurbanlar kesti, kazanlarda Hriseleri pişirdi, türbelere akın edip bol bol dua etti. Ğadir Hum Bayramı dolayısıyla kazanlarda pişirilen ve muhteşem bir lezzet olarak tabir edilen Hriseler kovalarla konu komşuya, fakir-fukaraya dağıtıldı, sosyal dayanışmanın örneklerinden biri sergilendi.

Gadir Hum Bayramı dolayısıyla il genelindeki Alevi Esnaf işyerlerini 1 günlüğüne kapatırken, Hıristiyan, Yahudi ve Ermeni Esnaf da dükkânlarını kapatarak Gadir Hum Bayramı coşkusuna ortak oldu. Gadir Hum Bayramının kutsallığına dikkat çeken Alevi Vatandaşlar, bugün( yani 18 Zilhicce 2016 yılında 19 Ekim’e denk geldi) Cehennemin kapısının bile kapalı tutulduğuna olan inançlarını dile getirdi, bu nedenle gün boyu ibadet içinde olduklarını, bol bol dua ettiklerini söylediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz