Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

ğadir Hum Büyük Coşkuyla kutlandı…

23 Ekim 2013 Çarşamba, 11:13
ğadir Hum Büyük Coşkuyla kutlandı…

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın (EHDAV) organizesinde, 15. Uluslararası “Hz Ali-Gadir Hum Bayramı ve Kardeşlik” konulu konferans yine aynı coşkuyla kutlandı.
 
Katılımcı kişilerin yoğun olduğu konferans Antakya Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti. Konferansa Ankara Milletvekili Emine ülker Tarhan, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu, Dr. Mehmet Ali Ediboğlu,  CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, ışçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri özbey,  Alevi Bektaşi Federasyon Başkanı Selahattin özel, Caferi Lideri Selahattin özgündüz, Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, Araştırmacı Yazar Kenan çamurcu, Ehl-i Beyt Alimler Birliği Genel Sekreteri Kadir Akaras, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, CHP Hatay ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, MHP Hatay ıl Başkanı Adnan Akdaş, CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları Mehmet dönen ve Osman Tufan, bazı siyasi parti temsilcileri, üç semai din adamları ile yurdun birçok ıllerinden Alevi vatandaşlar katıldı.
 
Konferans Saygı duruşu ve ıstiklal marşının okunmasının ardından Mesut Sönmez’ in okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.
 
YERAL: ALEVı çALIşTAY VE AçILIMLARINI SIKçA DUYMAKTAYIZ
 
Konferansın açılış konuşması yapan EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, “Son günlerde demokratikleşme paketi, Alevi çalıştay ve açılımlarını sıkça duymaktayız” sözleriyle konuşmasına başladı.
 
Aleviler olarak içi şişirilmiş ve şüpheli paketlerden artık dağın fare doğurmasını değil, Alevi sorunlarının gerçek ve daimi şekilde çözülmesini istediklerini belirten Başkan Yeral, ”Eğer samimiyette bir Alevi açılımı yapılacaksa, ilk önce Cem evlerimize “ucube ve cümbüş evi” diyenlerin sözlerini geri alıp Alevilerden özür dilemesi lazımdır! Bu millete rağmen 3. köprüye inatla koyulan “Yavuz Sultan Selim” adının da hemen kaldırılmasını lazımdır! Bir ad sıkıntıları varsa, onlara; “Yunus Emre, Pir Sultan, Mevlana, Mustafa Kemal, Cumhuriyet, Barış, sevgi ve kardeşlik” adlarını önerelim. Eğer Alevi açılımı yapacaksanız, cem evlerine “terör yuvası” diyen ve “Hüseyin’le Yezit arasındaki kavgada, biz Yezit’in safındayız” deme gafleti, dalalet ve küstahlığında bulunan tahrikçileri önce partinizden, daha sonra Milletin Meclisinden kovmakla başlayın. Zira TBMM, hiçbir tarihte ımam Hüseyin (A.S)’ı bırakıp melun Yezit’in safına geçmedi, onlara rağmen de hiçbir zaman geçmeyecektir! O ucube tiplere diyecek tek lafımız; Mevlam sizi Hz. Hüseyin’in şefaatinden mahrum etsin ve ceddiniz Yezit’ine haşretsin inşallah” dedi.
 
Suriye olaylarına da değinen EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“Malumunuz komşu ve kardeş ülke Suriye 3. yılında, Emperyalizmle Siyonizme boyun eğmemenin ağır bedellerini ödüyor ve şer güçlerine karşı aslanlar gibi direniyor. şii Ruhani ve Maliki ile Alevi Esad’ın varlığına tahammül edemeyen Batılı devletlerle yerli temsilcileri, Suriye rejimini devirmek için bütün şiddet ve terör yöntemleriyle ülkeyi adeta harabeye çevirdiler. Demokrasiyle hiç tanışmayanlar, Suriye’de insanlık dışı cinayetlerle yüz binden fazla masum kişinin ölümüne sebep oldular. Büyük bölümü Antakya’dan geçen bu teröristler, tekbir eşliğinde hem Alevi, hem Sünni, hem de Hıristiyan akrabalarımızı kesmekle, kafa derilerini yüzmekle, benzin döküp yakmakla ve ırza geçmekle kalmadılar, rahmet ve barış dinimizi de lekeleyip onu şiddet, terör, işkence, tecavüz ve infazların dini gibi gösterdiler. Buradan onları da, destekçilerini de, bir kez daha Yezit’in lanetiyle lanetliyoruz!.. ıslam düşmanı Ebu Süfyan’ın karısı, Muaviye’nin annesi ve Yezit’in nenesi Hind, 15 asır önce Peygamber amcası Hz. Hamza’nın göğsünü yarıp kediler gibi kalbini çiğniyor, bugün de Suriye’de aynı Emevi Hind’in torunları aynı Peygamber torunlarının kafasını tekbir eşliğinde kesiyor ve göğüslerini yarıp kalbini yiyor!. Takva ve ilim timsali yaşlı Alevi şeyhi merhum Bedir Gazel işkenceyle şehit ediliyor, Antakya ziyaretinden dönen 2 Hıristiyan Metropolit yine kafaları kesilerek öldürülüyor, Sünni bir neslin kitaplarıyla yetiştiği, takva ve ilim deryası, 80 yaşındaki merhum Ramazan El-BUTı de Kuran okuturken camide hunharca şehit ediliyor. Ama bunlarla beraber orada yapılan tüm sivil katliamlara karşılık, Hükümet ile Diyanetten şu ana kadar kuru bir taziye / kınama mesajı bile duymadık, yazıklar olsun, affedilmez tarihi hatadır, onların bu tavrını kınıyoruz. “1-2 ayda, hatta 1-2 haftada bile Esad’ı devireceğiz” diyen şer güçlerle saz arkadaşlarının, ilahi bir hikmetle bir bir çekip gittiğini hepimiz ibretle izliyoruz. “Birkaç günde hatta birkaç saatte, şam’a girer orada çay içeriz, Emevi camisinde bayram namazı kılarız” diye hayal görenler de, çok kötü bir kâbusla uyanmanın hala şokunu yaşamaktalar. ılginçtir, Selefi bir şeyh 2 yıl önce olayların yeni başladığı Ramazan ayı başında dedi ki; “Ramazan ayı biter, Bayram olur ve Esad hala ayakta kalırsa, canlı yayında tüm dünyaya Allah’ın Alevi olduğunu ilan edeceğim!” Allah’ın da Alevi olduğunu daha yeni öğreniyor, ne yapsın adam, cahil kalmış.
 
Değerli kardeşlerim, son yıllarda çok sinsice Sünniliğin içi boşaltılarak; Emevi, Harici, Vahhabi, Selefi, tekfirci yani ABD güdümünde bir Sünni ıslam oluşturulmak isteniyor. Aslında bu tehlike bizden çok Sünni kardeşlerimizi rahatsız etmelidir. Sünni kardeşlerimiz; tekbir eşliğinde çocuk kafası kesen, insan eti yiyen, askerlerin kanını içen ve cihat nikâhı adıyla, eşleri önünde kadınlara sırayla tecavüz eden bu sefil yaratıkların Sünnilikle de, ıslamla da, insanlıkla da hiçbir alakalarının olmadığını tüm dünyaya haykırmaları lazımdır! Aksi halde herkes kendilerini onlar gibi görecektir. özellikle Ehli Beyt sevgisiyle yetişen, her namazda Ehli Beyte salâvat gönderen ve savaşlara; “ya Allah, ya Muhammed, ya Ali!” nidalarıyla çıkan Türk milleti, Emevi olamaz, Vahhabi olamaz, Ehli Beyt ve Alevi düşmanı olamaz! Büyük Türkiye Cumhuriyeti Suud, Katar, ABD ve ısrail safında ıran, Irak, Suriye ve Lübnan Alevilerinin düşmanı olamaz!”
 
Hatay’da yaşanan gelişmeleri de değerlendiren EHDAV Başkanı Ali Yeral konuşmasını şöyle noktaladı:
 
“Reyhanlı’daki menfur terör saldırısında resmi ağza göre hunharca şehit edilen 53 vatandaşımıza, Allah’tan rahmet, cani katillerine de lanetler diliyoruz!. Demokrasi yürüyüşünde de maalesef üçü Antakyalı olan; Abdullah Cömert, köylüm Ali ısmail Korkmaz ve Ahmet Atakan, toplam 6 gencimizi şehit verdik. Onları tekrar buradan rahmetle, katillerini de lanetle yâd ediyoruz. Malumunuz bendeniz Nisanda ıran’da bir konferansta konuşmacı olarak bulunurken, ipini koparan bazı yaratıklar da evime girme, odamı dağıtma ve beni yakmakla tehdit etme küstahlığında bulundular. Kendilerince beni korkutup sindirecekler ve sesimi kesecekler. Ama onlar baltayı taşa vuracaklarını, korkmak yerine cesaretle mücadelemizin katlanarak artacağını ve kalleşçe saldırı için Hatay’da yüz binlerin, Türkiye ve ıslam dünyasında da milyonların öfkeyle ayağa kalkacağını ve ölümüne yanımızda duracaklarını hesap edemediler. 6. ayına giren bu menfur saldırının, artık sonuçlanmasını ve o sefil yaratıkların da acilen tatmin edici cezaya çarptırılmasını istiyoruz!”
 
TARHAN: ALEVıLER BU üLKEDE HER ZAMAN öTEKıLEşTıRıLıYOR
 
CHP Ankara Milletvekili Emine ülker Tarhan konuşmasında, Gezi parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin asla unutulmayacağını söyledi.
 
‘Direnişin adı olan Antakya’ya selam getirdim’ diyen, Milletvekili Tarhan, “ODTü’te bir gecede ağaçları yok ettiler. Cami-Cemevi projesine karşıyım. Bu gibi işlemler zorla yapılamaz. Eğer yapılacaksa halkın ve milletin isteğine göre yapılabilir” dedi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gezi olaylarının ekonomiye zarar verdiğini söylediğini hatırlatan Milletvekilli Tarhan, “Asıl zarar olaylar sırasında kaybedilen canlardır. Bu ülkede Alevilerin ayrıştırıldığının en büyük örneği üçüncü köprünün ismidir. Aleviler bu ülkede her zaman ötekileştiriliyor” diye konuştu.
 
DEMOKRASı PAKETı TüRK ULUSUNU YOK ETME PAKETıDıR
 
Demokrasi paketine de değinen Ankara Milletvekili Emine ülker Tarhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Kısaca paketten söz edeyim, gericileşme paketi, şiddeti meşrulaştırma, totilaleştirme, Türk ulusunu yok etme paketidir. Yetmez ama evet’çiler çok mutlu yine. çünkü onları mutlu etmek çok kolay. ıktidar yapınca her yerden demokrasi fışkırıyor zannediyor onlar. Zamanında referandum sürecinde iklim değişecek hep Akdeniz iklimi olacak zannediyorlardı onlar. Ama biz zemherideyiz, kara zemherideyiz. Paketin amacı Güneydoğudaki oyları almak. Demokratikleşme dertleri olsaydı, basın özgürlüğü, toplanma, barajsız seçim, lider suntasız siyaset ve yargı bağımsızlığının önünü açarlardı. Zorunlu din dersleri ve YöK’ü kaldırırlardı. Polise destan yazdırmaya meraklı birisi bize demokrasi paketinden bahsedecek öyle mi? Demokrasiyi paketlemek değil, bence poşetlediler bunlar.”
 
MATKAP; HATAY üZERıNDE KARABULUTLAR DOLAşIYOR
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ta, Hatay üzerinde karabulutlarının dolaştığını iddia etti.
 
Son 6 aylık süreç içerisinde Hatay’da çok büyük acılar yaşandığını belirten Matkap, ”üç fidanı kaybettik. Antakya’da üç demokrasi şehidimiz oldu. Hatay’ın Reyhanlı ılçesinde biri Cilvegözü sınır kapısı olmak üzere iki büyük patlamada 70 masum hemşerimizi kaybettik. Hükümetin uyguladığı yanlış politika kurbanı olarak, ekonomisinin peşine düşen Tanışma köyünde 11 masum insanımızı kaybettik. Peki bunlar niye oluyor, Hatay üzerinde niye bu karabulutlar dolaşıyor? Hatay, tarihiyle, coğrafyasıyla, iklimiyle, bereketli topraklarıyla, çok değişik kültürlerin barış içinde yaşama özelliğiyle bütün dünyanın imrendiği, kıskandığı bir kent” açıklamasında bulundu.
 
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de konuşmasında, Dünyadaki bütün Müslümanların bir araya gelmesi gerektiğini dile getirerek, “Biz Müslüman’ız. Müslümanlıkta adam öldürmek var mıdır? Bir Avrupa’ya bakın, bunlar adam öldürüyor mu? Biz niye öldürüyoruz? ıslam halkı olarak biz niye birbirimizi öldürüyoruz? Bunu Alevisi de Sünnisi de herkesin düşünmesi lazım” ifadesini kullandı.
 
Konferansta ayrıca Hatay Milletvekilleri ile ışçi Partisi Genel Başvekili Hasan Basri özbey, Alevi Bektaşi Federasyon Başkanı Selahattin özel, Caferi Lideri Selahattin özgündüz, Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, Araştırmacı Yazar Kenan çamurcu, Ehl-i Beyt Alimler Birliği Genel Sekreteri Kadir Akaras, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’de birer konuşma yaparak görüşlerini dile getirdiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz