Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

ğadir-Hum Bayramı Kutlu Olsun…

14 Kasım 2011 Pazartesi, 10:23
ğadir-Hum Bayramı Kutlu Olsun…

Arap Alevilerinin inanışına göre, ğadir Bayramı, Hz. Muhammed’in (SAV) veda hacı dönüşünde ğadir Hum denilen yerde veda hutbesinde Allah’ın emrine uyarak Ali’yi vasi tayin ettiği gün olarak biliniyor. Bu bayram, Kurban Bayramı’ndan sonraki sekizinci güne denk geliyor.
 
 
 
ğadir-i Hum bayramı, Allah’ın en büyük bayramı ve Resulullah’ın Ehl-i Beyt’inin (a.s) bayram günü olup bayramların en büyüğüdür. Allah Teâlâ’nın gönderdiği bütün peygamberler bugünü bayram etmiş, bugünün saygınlığını korumuştur. Bu bayramın adı gökyüzünde “Vaat edilen Ahd Günü” ve yerde ise “Misak Alma Günü ve Meşhur Toplanma Günü”dür.
 
 
 
ğadir Hum Bayramı (Eid El ğadir)
 
 
 
Peygamberin Veda Haccı, Ârife günü 632 yılı Mart ayının 7. gününe (Cuma gününe) rastlamıştı.
 
 
 
Hacdan dönerken, “Ey peygamber sana indirileni tebliğ et, tebliğ hizmetini yapmazsan onun elçiliğini yapmamış olursun”, mealindeki ayet (Maide Sûresi’nin, 3. ayeti) inmişti. Bunun üzerine, Mekke ile Medine arasında Cuhfe denilen yerde Hum denilen kuyunun yanında konakladılar.
 
 
 
Bu kuyuya Hum kuyusu anlamına gelen ‘ğadir-u Hum’ denirdi. Oraya Zilhicce’ nin 18.günü (16 Mart 632), öğleye yakın bir vakitte eriştiler. Kuyunun yanında ağaçlar vardı. Yükleri ağaçların altına koydular, deve semerlerinden minberimsi bir şey yaptılar. Namaz için nida ettiler. Herkes toplandı.
 
 
 
 
Peygamber, minberin üstüne çıktı, Ali’yi de yanına aldı. Halka öğütler verdi, sonra buyurdu ki:“Ey insanlar, ben size Allah’ın kitabıyla Ehl-i Beyt’imi bırakıyorum, onlara yapışırsanız benden sonra ebediyen sapkınlığa düşmezsiniz; bu ikisi, havuz kıyısında bana ulaşıncaya, benimle buluşuncaya dek birbirinden ayrılmazlar”.
 
 
 
 
 
Sonra yüksek sesle, “Ey insanlar bilmez misiniz ki ben, inananlara nefislerinden evlayım (önceyim) ve bilmez misiniz ki her erkek müminin ve kadın müminin nefsinden evlayım”, dedi.
 
 
 
Ashabın hepsi birden, “Evet ey Tanrı elçisi”, dedi. Bunun üzerine Peygamber sağ elinin şahadet parmağını göğe kaldırıp üç kere “Allah’ım şahit ol, Allah’ım şahit ol, Allah’ım şahit ol” dedi.
 
 
 
 
 
 
Sonra Ali’nin sağ elini, sağ eliyle tutup, her ikisinin koltuklarının beyazlığı görününceye kadar kaldırarak, “Ben kimin Mevlasıysam Ali, onun Mevla’sıdır. Allah’ım onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol, ona yardım edene yardım et, onu horlayanı horla, nereye yönelirse hak onunla olsun”, diye buyurdu. Sonra inip iki rekât namaz kıldılar… Bu olay sonucunda herkes Ali’yi Peygamberin ifadelerinden ve vasi tayin edilmesinden dolayı kutladı.
 
 
 
 
Peygamberin Ehl-i Beyt ve Kur’an hakkındaki bu hadisine ‘Sekaleyn Hadisi’ denir. Mal, ağırlık ve kıymetli eşya anlamına gelen ‘sekal’ kelimesinin ikili anlamı olan ‘sekaleyn’, insan ve cin için kullanılan bir terimdir. Kur’an’da “Ey insan ve cin toplulukları! Sizin de hesabınızı ele alacağız”(Rahman Süresi:31) denilerek insan ve cinlere sekaleyn diye hitap edilmektedir. Vurgulama Kur’an ile Ehl-i Beyt ve onların yoluna yapılmıştır.
 
 
 
 
 
ışte bu olay ve kutsallığından ötürü, Aleviliğin tüm fırkalarında her yıl (Zilhicce ayının 18’inde) ‘ğadir Hum Bayramı’ kutlanır. Bu bayram Alevilerin icat etmiş olduğu bir bayram değildir. çoğu Ehl-i Sünnet’in kitabında bu bayramdan bahsedilir. ıslam ülkelerinin büyük kesiminde bu bayram 1400 yıldan beri kutlanmaktadır ve o gün tatil ilan edilmiştir.
 
 
 
 
Türkiye bu ülkeler arasında değildir. Aleviler (Nusayriler), kutsal olarak kabul edilen bu günde, tüm dini bayramlarında yaptıkları gibi, kazan kaynatır, kurban keser, yemek yaparlar; fakirlere ve muhtaçlara yemek ve zekât dağıtırlar. Kur’an-ı Kerim okur, dua ederler. Evliyaları ziyaret ederler; özellikle bu bayramda ‘Ziyaret’ler dolar taşar. Bayram iki gün devam eder ve dini tatildir. Nusayrilere göre, bu iki gün cehennemin ateşi bile sönmektedir. Onun için bütün Nusayri işyerleri bu günde kapalıdır.
 
 
 
‘ğadir-Hum Bayramı’ Antakya’da, çeşitli etkinliklerle kutlandı.
 
 
 
 
Sabahın erken saatlerinden itibaren Habib-i Neccar Dağı’ndaki ‘Sultan Habib-i Neccar’ Türbesi’ni ziyaret eden Alevi Vatandaşlar, daha sonra, şehir merkezinde bulunan Habib-i Neccar Camisi’ndeki Ziyaret’ e gelerek burada da dua ettiler.
 
 
 
 
 
 
‘ğadir Hum Bayramı’ dolayısıyla Antakya’daki esnafın büyük bölümü iş yerlerini açmadı. Alevi Vatandaşlar için kutsal sayılan ‘ğadir Hum Bayramı’ dolayısıyla, çoğu Sünni ve Hıristiyan vatandaşların da işyerlerini açmadığı görüldü.
 
 
 
 
 
ğadir Hum Bayramı, Antakya’da coşkuyla kutlandı. Bayram nedeniyle türbelere koşan Aleviler, kurbanlar kesip, dualar etti.
 
 
 
 
Esnaf bu bayram dolayısıyla çalışmadı. Kentteki Sünni ve Hıristiyan esnaf da Alevilere saygı da bulunarak iş yerlerini kapalı tuttu. ış yerlerini kapatan Antakya’daki Aleviler de şehrin muhtelif yerlerinde bulunan türbelere akın ettiler.
 
 
 
 
Vatandaşlar, bayram dolayısıyla kurban kesip bol bol dua etti. Kesilen kurban etleriyle pişirdikleri hirise yemeğini dağıttı.
 
 
 
 
ğadir Hum Bayramı’nı coşku içerisinde kutlayan vatandaşlar, bölge insanının her türlü görüş, din ve mezhebe bağlı olmasına rağmen barış ve kardeşlik içerisinde yaşamlarını sürdürdüklerini belirterek, ğadir Hum Bayramı’nın halk arasındaki bu coşkuyu ve bağlılığı arttıracağına inandıklarını söylediler.
 
 
 
 
 
Vatandaşlar, ğadir Hum Bayramı’ nın bütün ıslam Âlemi’ nin bayramı olduğunu belirterek “Bugün Hz. Muhammed (sas) veda hutbesinde Allah’ın emrine uyarak Hz. Ali’yi vasi tayin ettiği gündür. Peygamberimiz veda hutbesinde ‘Size 2 şey bırakıyorum ona sımsıkı sarılırsanız yolunuzdan şaşmazsınız’ diyor. Biz bu duygu düşünceyle bu ğadir Hum Bayramını kutluyoruz. Bu günde türbeleri ziyarette bulunur dualar ederiz. Dilek tutar kurbanlar keseriz” dediler.
 
 
 
 
 
Ayrıca, Dün akşam saatlerinde Ehl-ı-Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın Toplumsal Kucaklaşma olarak isimlendirdiği 13. “Hz. Ali ğadir Hum Bayramı ve Kardeşlik” konferansı gerçekleştirildi. Konferans ile ilgili haber detayları yarın ki sayımızda yer alacak.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz