Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

ğadir Bayramı’nda coşku zirvede…

20 Ekim 2013 Pazar, 13:24
ğadir Bayramı’nda coşku zirvede…

Müslümanlığın Alevi yorumlanışına göre en büyük bayram bugün (21-Ekim-2013)tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Hatay’da da kutlanıyor… 

Hz. Muhammed’in veda hacı dönüşünde Gadir Hum denilen yerde (18 Zilhicce) son veda hutbesinde Hz. Ali’yi vasi (veli) tayin ettiği gün olarak kabul edilen Gadir Hum Bayramı dolayısıyla Hatay (Antakya), Adana, Mersin, Gaziantep ve civar illerde yaşayan Ehl-i Beyt Alevileri kurbanlar kesiyor, salalar kılıyor ve esnaf kepenk indiriyor.

ğadir- Humm Bayramı bu yıl 21 Ekim’e denk geliyor.

Her yıl ğadir Hum Bayramı dolayısıyla Antakya’da yaşayan Alevi esnaf kepenklerini 1 günlüğüne kapatırken, Hıristiyan, Yahudi ve Ermeni esnaf da dükkânlarını kapatarak ğadir Hum Bayramı sevincine ortak olur. 

96.2 ASYA RADYO ğADıR DOLAYISIYLA CANLI YAYIN YAPIYOR…

ğadir Hum bayramı dolayısıyla Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından bugün saat 18:30’da 15. “Hz Ali-ğadir Hum Bayramı ve kardeşlik” konulu konferans düzenlenecek. Bugün  saat 18:30′ da Kapalı Spor Salonu’ nda gerçekleşecek koferans etkinliği  96.2 Asya Radyo’ dan canlı olarak yayınlanacak. 

Etkinliye katılamayacak Ehl-i beyt dostları; Spor Salonu’ nunda  gerçekleşek  ğadir Kutlama etkinliklerini Hatay’da Asya Radyo’nun 96.2 frekansından, Türkiye’ nin ya da dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar internet üzerinden  www.asyaradyo.com adresi aracılığıyla canlı olarak dinleyebilirler.

EHDAV (Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı) Genel Başkanı şeyh Ali Yeral, bugün kutlanacak ğadir-i Hum Bayramı’nın bu yılki kutlama programının belli olduğunu açıkladı. 
EHDAV Başkanı şeyh Ali Yeral, yaptığı yazılı açıklamada: 

21 Ekim Pazartesi günü saat: 18.30’da Antakya Kapalı Spor Salonu’nda, her defasından daha fazla yoğun katılımla, büyük bir aşk ve coşkuyla Hz. Ali – Gadir Hum Bayramı & Kardeşlik  Konferansı’nın 15.sini beraberce gerçekleştireceğimizi söyledi.

15. GADıR KONFERANSI PROGRAMI BELLı OLDU

EHDAV (Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı) Genel Başkanı şeyh Ali Yeral, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hz. Ali – Gadir Hum Bayramı & Kardeşlik Konferansımızın, şu an itibariyle kesinleşen dopdolu programını arz ediyorum;
 
Saygı Duruşu – ıstiklal Marşı
Kuran-ı Kerim Tilaveti / Sn. Mesut SöNMEZ
 KONUşMACILAR:
 
Ali YERAL / EHDAV Gen. Bşk.
 
Protokol Konuşmaları
 
 Sn. Selahattin öZEL / Alevi – Bektaşi Fedr. Bşk. 
 
 Sn. Selahattin öZGüNDüZ / Caferi Lider
 
 Sn. Doğan BERMEK / Alevi Vakıfları Fedr. Bşk. 
 
 Sn. Kenan çAMURCU / Araştırmacı – Yazar
 
 Sn. Kadir AKARAS / Ehl-i Beyt Alimler Birliği Gen. Sek.
 
 Sn. Kemal BüLBüL / P. Sultan Abdal Dernekleri Gen. Bşk. 
 
 Sn. Doğan DEMıR / Alevi Kültür Dernekleri Gen. Bşk.
 
Kapanış.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz