Fotoğraflar Kurgu olabilir…

13 Eylül 2012 Perşembe, 08:05
Fotoğraflar Kurgu olabilir…

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, “Yaptığımız gözlemler ve gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonrasında bir takım bilgi ve belgelere ulaştık. Bu bilgi ve belgeler arasında, Suriyeli muhaliflere ambulaslarla silah taşındığını gösteren fotoğraflarda var, ama şimdilik bunu iddia etmek doğru değil, fotoğraflar kurgu olabilir”
 
 
H.Bozok
 
Hatayla ilgili Dünya basını ve yaygın basında yer alan iddiaları yerinde değerlendirmek ve iddialarla ilgili doğru bilgilere ulaşabilmek amacıyla Hatay’a gelen Basın Konseyi üyeleri gözlemleri sonunda edindikleri fikir ve bilgiler hakkında bir basın toplantısı düzenlediler.
 
 
Antakya Savon Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, yaptıkları gözlemler ve gerçekleştirdikleri görüşmeler sonrasında bir takım bilgi ve belgelere ulaştıklarını, bu bilgi ve belgeler arasında, Suriyeli muhaliflere devletin ambulanslarıyla silah taşındığını gösteren fotoğrafların da olduğunu belirterek,  “Ancak şimdilik bunun doğruluğunu iddia etmek doğru değil, fotoğraflar kurgu olabilir” şeklinde konuştu.
 
 
Bu fotoğraflar dışında, kendilerine başka fotoğrafların da verildiğini kaydeden Birgit, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu fotoğraflarla devletin taraf tuttuğu belgelenmiştir.
 
 
Ziyaretimizde Suriye’den gelen mültecilerin gündüzleri burada kaldığını ve geceleri de çatışma için tekrar döndüklerini öğrendik. Devletin yürütmekte olduğu bu yanlış politikadan geri adım attığını gördük. Buradaki 80 bin Suriyelinin diğer illere dağıtılması ve sığınmacı kanunundan faydalandırılması durumu var.”
 
 
 
Dostluk ve Kardeşlik Bağları Yeniden Kurulmalı
 
 
Suriye Devleti’nin silahlı gücüne karşı silahlı mücadele başlatmış olan bir gruba Türkiye tarafından destek verilmesinin çok vahim olduğuna dikkat çeken,  Basın Konseyi Yönetim kurulu üyesi Yalçın Büyükdağlı ise “Türkiye’nin silahlı bir gruba destek vermesi, şuan Suriye’de yaşanan durumu ortaya çıkarmıştır. Bu durum Hatay’da çok ciddi bir ekonomik sıkıntı yaratmış durumdadır. Suriye’de bir huzur ortamı yaratılmadığı müddetçe Ortadoğu’ya yapılan ticaret güvenliğinin yeniden sağlanması mümkün değildir.
 
 
 şuan itibari ile en çok Hatay ekonomisinin olumsuz etkilendiği bu durumdan, zaman içinde tüm Türkiye olumsuz etkilenecektir. Türkiye komşusu Suriye ile dostluk ve kardeşlik bağlarını yeniden kurmalıdır.” dedi.
 
 
“Tüm Türkiye Adına Tehlike Arz Ediyor
 
 
Hatay’da yaşanan olayların basın tarafından çarpıtıldığına dikkat çeken ıstanbul Barosu Eski Başkanı Turgut Kazan da, çözüm için yerel bazda bir takım önlemlerin de alınmış olduğunu tespit ettiklerini ancak, Libya’da görev yapan silahlı güçlerin de devlet tarafından Hatay’da korunduğunun apaçık göründüğünü ve bu durumun sadece Hatay için değil tüm Türkiye için tehlike arz ettiğini söyledi.
 
 
 “Hükümet Suriye Politikasını Gözden Geçirmeli”
 
 
Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Tufan Türenç ise Hatay’a geldikten sonra Suriye’de oynanan oyunların çok daha büyük olduğunu gördüklerini ve duyduklarının kendilerini büyük bir endişeye soktuğunu ifade ederek, “Esad’ın direnişi bu işin daha da uzayacağını gösteriyor.
 
 
 Bu da Türkiye’nin ekonomik ve sosyal yönüne çok fazla zarar verir. Hükümet Suriye politikasında revizyona gitmelidir.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz