Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Fatih Projesi Durdurulmalıdır…

10 Şubat 2012 Cuma, 16:02
Fatih Projesi Durdurulmalıdır…

Erkal, “Danıştay 8. Dairesi, Başbakan Erdoğan’ın eğitim hizmetinde “yeni bir çağın başlangıcı” olarak ifade ettiği Fatih Projesi’ni yakından ilgilendiren bir kararın altına imza atarak, eğitim araç ve gereçlerinin incelenmeden uygulamaya konulabileceği yönündeki ilgili yönetmelik hükmü hakkında, yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bu kararın açık ifadesi, Fatih Projesi kapsamındaki eğitim araç ve gereçlerinin herhangi bir incelemeden geçirilmemesi nedeniyle, başlatılan pilot uygulamanın durdurulması gerekliliğidir”
 
Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Ayhan Erkal yaptığı açıklamada“Danıştay 8. Dairesi, Başbakan Erdoğan’ın eğitim hizmetinde “yeni bir çağın başlangıcı” olarak ifade ettiği Fatih Projesi’ni yakından ilgilendiren bir kararın altına imza atarak yürütmeyi durdurma kararı aldığını söyledi.
 
Danıştay Yürütmeyi Durdurdu
 
Sendika olarak, çocuklara daha nitelikli bir eğitim hizmetinin sunulmasını sağlamak amacıyla da mücadele yürüttüklerinin ve eğitimin niteliğini artırmak için teknolojik imkânlardan daha fazla yararlanılmasının önemli olduğunu her zaman vurguladıklarının altını çizen Erkal, “Ancak bugün izlenen süreçte AKP, eğitimin niteliğini artırmaktan ziyade çeşitli sermaye çevrelerinin pastadaki paylarını artırmayı hedeflemektedir. Yürüttüğümüz hukuki mücadele kapsamında Danıştay 8. Dairesi, eğitim araç ve gereçlerinin incelenmeden uygulamaya konulabileceği yönündeki ilgili yönetmelik hükmü hakkında, yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bu kararın açık ifadesi, Fatih Projesi kapsamındaki eğitim araç ve gereçlerinin herhangi bir incelemeden geçirilmemesi nedeniyle, başlatılan pilot uygulamanın durdurulması gerekliliğidir. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı’na, Talim Ve Terbiye Kurulu’nun denetiminden geçmeyen söz konusu tablet bilgisayar ve akıllı tahtaların dağıtımının durdurulması istemiyle 07.02.2012 tarihinde başvuruda bulunduk” dedi.Ben Yaptım Oldu
 
Erkal, “AKP, gerek Anayasa Mahkemesi’nin gerek Danıştay’ın ilgili kararlarını hiçe saymakta, eğitim araç ve gereçlerinin eğitim hizmetine uygunluğu açısından denetimden geçirmemekte ısrarcı olmaktadır. Fatih Projesi kapsamındaki eğitim araç ve gereçlerinin, yani tablet bilgisayar, elektronik tahta ve dizüstü bilgisayar gibi materyaller incelenmemiştir. Talim ve Terbiye Kurulu öğretim Materyallerini Geliştirme, ınceleme Merkezi ve ASO Müdürlüğü’ne bu konuyla ilgili olarak yaptığımız başvuruyla da “inceleme yapılmadığı” kesinleştirilmiştir. Bunun nedeni ihale sürecinde, istediği şirket ya da şirketlerle iş yapmak istemesidir. Bu doğrultuda yasaları, yargı kararlarını hiçe sayarak “Ben yaptım oldu” mantığında yoluna devam etmektedir.
 
Amaç Eğitim Hizmetini şirketlere Feşettirmektir
 
Erkal şöyle devam etti:“Fatih (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme Hareketi) Projesi kapsamında Ulaştırma Bakanlığı ve büyük bir firma arasında, akıllı tahtalar için 339.6 milyon liralık hayli hacimli bir sözleşme imzalanmış ve eğitim hizmetinin giderek derinleşen sorunlarının üstü süslü söylemlerle kapatılmak istenmiştir.
 
 
MEB’in gördüğü ve çözüm ürettiği sorunlar eğitim hizmetinin temel sorunlarına “teğet geçmekte” ve eğitim hizmetini ticarileştiren politikalar doğrultusunda hizmet görmektedir. Unutulmamalıdır ki asıl yatırım yapılması gereken alan, öğretmen yetiştirme sistemidir. çünkü eğitimin niteliği öğretmenin niteliği ile doğru orantılıdır. Tek başına teknolojik ürünler aracılığıyla eğitimin niteliğini geliştirmek mümkün değildir. üstelik eğitim sistemimizin temel sorunları aciliyetle çözüm beklemektedir. 
 
 
Yıllardır işaret ettiğimiz ve çözümü noktasında da çeşitli raporlar verdiğimiz bu sorunları görmek istemeyen MEB’in öncelikli olarak Fatih Projesine eğilmesi manidardır. Sorunların altını her çizdiğimizde bütçenin kısıtlılığından bahsedenlerin milyonlarca liralık ihaleler gerçekleştirmesi ile kimlere fırsat yaratmak istediği açıkça ortadadır.” H.Bozok

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz