Evvel Temmuz Festivali Sona Erdi

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 10:35

Asırlardır  Hatay’da bulunan Arap Alevilerinin geleneği olan hirisi dağıtımı Evvel Temmuz  Sanat ve Kültür Festivalinde gerçekleştirildi. Hirisi dağıtımında 4 büyük kazan pişirilerek halka dağıtıldı. Hirisi dağıtımında izdiham yaşandı.

  Rumi takvime göre Temmuz’un 1’i anlamına gelen Evvel Temmuz, kullandığımız miladi takvimle 14 Temmuz’a denk geliyor. Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Festival Komitesi Üyesi  Mevlüt Oruç ,Evvel Temmuz’un aslında bir festival değil, bir bayram olduğunu belirtti

Oruç, şöyle devam etti: “Festivalimize karakterini veren, tarihi eser niteliğindeki bayramımızın geleneksel kutlanma ritüellerine aykırılık teşkil etmeyen etkinlikler ile zenginlik katmaya çalışıyoruz. Zaman tüneline girip, aylar öncesinden yeni elbise hazırlıklarına girişilen çocukluğumuzun Evvel Temmuz Bayramının heyecanını, sevincini yakalamaya çalışıyoruz. Çoluk çocuk, traktör, kamyon kasaları, at, eşek arabaları ile yılda bir kez Samandağ sahiline, piknik ve mesire yerlerine, ayn’a (su kaynağı), Hz. Hıdır makamına gidilen çocukluğumuza…”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz