Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Evlenmeden Önce Talasemi Testi Yaptırın

26 Mayıs 2012 Cumartesi, 09:55
Evlenmeden Önce Talasemi Testi Yaptırın

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burhan Kerimoğlu, yeni evlenecek çiftlere uyarıda bulunarak, hasta çocuklar dünyaya getirip pişmanlık yaşamamaları için evlenmeden önce mutlaka talasemi testi yaptırmaları gerektiğini söyledi.
 
Talasemi, diğer adıyla Akdeniz Anemisi’nin ülkemizin ve ilimizin en önemli sağlık sorunlarının başında geldiğine vurgu yapan Kerimoğlu, “ülkemizde ortalama % 2’lik bir talasemi taşıyıcılığı olduğu bilinmektedir. Bu da demek oluyor ki ülkemizde bir milyon dört yüz bin talasemi taşıyıcısı ve tahminen 4500 civarında da talasemi hastası var”
 
100 Kişiden 10-13’ü Taşıyıcı Olabilir
 
 
ılimiz ve ülkemiz için çok ciddi halk sağlığı sorunu olan Talasemi hastalığının sıfıra indirgenmesi adına bireylere de çok önemli görevlerin düştüğünün altını çizen Kerimoğlu,  “Yaz aylarında bireylerin gerek nişanlılık ve gerekse evlilik yapma oranlarında ciddi bir artış yaşanmaktadır. şehrimizde talasemi ve orak hücre anemi hastalığı taşıyıcılığının %10-13 civarında olduğu düşünülürse her bireyin mutlaka gençlik dönemlerinde talasemi veya orak hücre anemi hastalığının taşıyıcısı olabileceğini varsayabiliriz. Buradan hareketle evlenecek çiftlerin ve tüm vatandaşların testlerini yaptırmaları, hasta nesiller yetiştirmeme adına çok etkili bir önlem olacaktır.
 
 
Küçücük Bir Testle Daha Sağlıklı Yarınlar Olacak
 
Gençlerin evlenmeden önce alınacak küçücük bir önlemle çok daha sağlıklı yarınlar kurabileceğini dile getiren Kerimoğlu şöyle devam etti:“Bu küçücük önlemi almakta geç kalındığında ise ortaya çıkacak en belirgin tablo dünyaya getirilen hasta bir çocuktur. Bu vakitten sonra dünya getirilen çocuğun anne ve babası olarak kaderimizde varmış demek çok mantıklı olmasa gerek. 21. yüzyılda tıbbın her türlü imkânını kullanmak için sadece en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak yeterli olacaktır. 
 
 
 
Hasta bir çocuk dünyaya getirdiğiniz takdirde, bebeğiniz 3 ile 8 haftalıktan itibaren artık dışarıdan sürekli kan alarak yaşamak zorunda kalacak. Elinizden hiçbir şey gelmeyeceği gibi, artık zamanı geri almakta mümkün olmayacak.
 
 
 
Buradan gençlerimize sesleniyorum; “Lütfen evlenmeden önce en yakın sağlık kuruluşuna giderek, bu hastalığın mücadelesinde galip gelmek adına Talasemi ve Orak kan hastalıkları testinizi yaptırın”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz