Evde Sağlık Hizmeti ıhtiyaçtır…

13 Nisan 2012 Cuma, 10:27

il sağlık Müdür Yrd. Kasım şafak’ın oturum başkanlığını yaptığı, ıl sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi, Aile ve Sosyal Politikalar ıl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Antakya Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlu Tabibi Uzm. Dr. Mesut Acar ve Antakya ADSM Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlu Tabibi Dt. Gökmen çatal’ın konuşmacı olarak katıldığı Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumu Antakya Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Sempozyum öncesi açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı ıl Müdürü Sabahattin Yılmaz, ülke genelinde yaşlı nüfusu ve kanser hastası sayısının artması gibi nedenlerle, her geçen gün “Evde Sağlık Hizmetleri” ne duyulan ihtiyacın da arttığını belirterek, bu yıl itibariyle %6.7 olan yaşlı nüfusun, 2050 yılında % 17.3 oranlarına yükselmesinin beklendiğini, bu bağlamda evde sağlık Hizmetleri’nin gün geçtikçe önem kazandığını söyledi.

 
Sağlık bakanlığı tarafından 2010 yılı şubat ayı içerisinde başlatılan Evde sağlık Hizmetleri’nin 2011 yılı içerisinde ilimizde de uygulanmaya başladığını ve 2011 yılı içerisinde 2900 hastaya ulaşıldığını belirtti.Sağlık Sektörünün de Ayak Uydurması LazımVali Mehmet Celalettin Lekesiz de, dünyada pek çok alanda köklü değişiklikler ve akıl almaz gelişmelerin olduğunu kaydederek, “Nüfusun hızla çoğaldığı günümüzde, bu değişiklik ve gelişmeler bireysel ve toplumsal hayatta da oldukça etkili oluyor.

 

Değişen hayat tarzları ve gelişmeler insanların farklı beklentiler içerisine girmesine neden olarak hayatın her alanın da etkili oluyor. Bu bağlamda sağlık hizmetlerinin de gelişime ve değişime ayak uydurması kaçınılmaz olmaktadır” dedi.Evde

Sağlık Hizmetleri önemli Bir Görevi üstleniyor
 

Dünyadaki tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de insanımızın ortalama ömrünün uzamakta, artan nüfusla birlikte köy-kent dengesinin değişmekte ve kent merkezlerinde nüfus yoğunluğu artmakta olduğunun altını çizen Lekesiz, gelişen dünya ve artan nüfus ile birlikte kadınların sosyal hayatta ve çalışma hayatında daha fazla rol aldığını, bu nedenle de yaşlıların bakımlarında aksamalar yaşandığını belirterek bu noktada da evde Sağlık hizmetlerinin devreye girerek önemli bir görev üstlendiğini kaydetti.
 

ıl sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi, Aile ve Sosyal Politikalar ıl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Antakya Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlu Tabibi Uzm. Dr. Mesut Acar ve Antakya ADSM Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlu Tabibi Dt. Gökmen çatal’ın sunumlarının ardından düzenlenen kokteylle sempozyum sona erdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz