Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Ev Kiralanmaya Başlandı

11 Ağustos 2011 Perşembe, 09:06
Ev Kiralanmaya Başlandı

ülkelerinde yaşanan olaylardan kaçan Suriyelilerin, ”güvenli ülke” olarak gördükleri Türkiye’de 3 aylık sürelerle de olsa kalabilmek için Hatay’da, ev kiraladıkları ya da yakınlarının adına mülk edindikleri, bu nedenle emlak fiyatlarının son bir kaç ayda yaklaşık iki katı yükseldiği bildirildi. 
 
 
 
Edinilen bilgiye göre, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD) açıklanan son verilere göre, Suriye’deki olayların başlamasının ardından toplam 16 bin 291 Suriyeli sınırdan Türkiye’ye geçiş yaptı. Bunlardan 9 bin 33’ü ülkelerine döndü. 9 Ağustos 2011 itibariyle de halen 7 bin 258 Suriyeli Hatay’ın Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerindeki çadırkentlerde yaşamlarını sürdürüyor. 
 
 
çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer ihtiyaçları karşılanan Suriyelilere bunun yanı sıra günde üç öğün sıcak yemek de veriliyor. 
 
 
ülkelerindeki olaylardan kaçan bazı Suriyeliler, Türkiye’ye sığınırken, maddi durumu daha iyi olanlar ise pasaportla geçiş yaparak 3’er aylık dönemlerle Türkiye’de kalma imkanından yararlanmak istiyor. Antakya’nın yanı sıra ev kiralama ve mülk edinmede Yayladağı ve Altınözü ilçelerini de tercih eden Suriyeliler, 3’er aylık ikamet izni süresi dolduktan sonra ülkelerine tekrar dönüyorlar. Suriyeliler daha sonra tekrar giriş yaparak yeniden 3 ayı Türkiye’de geçiriyorlar. 
 
 
 
HATAY’DA EMLAK SATIşI ıKıYE KATLANDI
Antakya Emlak Müşavirleri ve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atilla Sahillioğlu, Suriye’de yaşanan olaylardan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin Hatay’da edinmek istedikleri gayrimenkuller nedeniyle emlak fiyatlarının ikiye katlandığını belirtti.  Sahilloğlu, nisan ayı başlarından itibaren Suriyelilerin özellikle Hatay sınırları içerisinde konut kiralama ve gayrimenkul satın almak için yoğun bir talepte bulunduklarını ifade ederek, ”Suriyeliler, ülkelerindeki olaylar yatışıncaya kadar güvenli ülke olarak gördükleri Türkiye’de kalmak istiyorlar” dedi.
 
 
Suriyelilerin Türkiye’de konut kiralamasının mümkün olduğunu ancak, mülk edinemediklerini belirten Sahillioğlu, şunları söyledi: 
 
 
”1928 yılında Suriye Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ‘Karşılıklılık ılkesi’ gereği gayrimenkul alımı yapılamıyor. Suriyeliler bu durumu da gayrimenkulü Hatay’da bulunan akrabalarının adına alarak aşıyorlar. Ya da Türkiye sınırları içerinde şirket kurarak mülk ediniyorlar. şu anda semtlerine göre fiyatları değişmekle birlikte 100 metrekarelik bir dairenin aylık kirası en az 350-400 TL. Aynı büyüklükteki bir daire ise yine en az 60-100 bin TL arasında alınabiliyor.” 
 
 
Sahillioğlu, Suriye’de istikrar sağlanmadığı sürece Hatay’da Suriyelilerin konut kiralama ve arazi satın almaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi. 
 
 
”YAYLADAğI’NDA 20 AıLE KıRADA OTURUYOR”
 
 
Yayladağı Esnaf Odası Başkanı Recep Tuncer ise, ilçedeki konuk Suriyelilerin yanı sıra 20 ailenin de kiraladıkları evlerde kaldıklarını bildirdi. 
 
 
Tuncer, Suriyelilerin ev sahipleriyle sıkı pazarlık yaptıklarına dikkati çekerek, ”Pasaportla Türkiye’ye gelip 3 ay oturma izni alan Suriyeliler, kiraları yıllık değil, aylık olarak ödemek isterken, ne kadar süre kalacaklarını da belirtemiyorlar. çünkü, Suriye’deki olaylar yatıştığında tekrar ülkelerine dönme planları kuruyorlar” dedi. 
 
 
     Tuncer, pasaportla giriş yapmayan ancak, kiraladıkları evlerde kaldıkları tespit edilen Suriyelilerin ise güvenlik ekipleri tarafından Kızılay tarafından kurulan çadır kentlere yerleştirildiğini sözlerine ekledi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz