Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Esnafa sağlık hizmeti şart…

26 Mayıs 2010 Çarşamba, 19:59
Esnafa sağlık hizmeti şart…

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL, prim borçları nedeniyle esnafın sağlık hizmeti alamamasııyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

ESDER Başkanı Fahri Serdar öZAL, esnafın pirim borçları için taksitlendirme yapılacağının açıklanmasıyla SGK il müdürlüklerine akın ettiklerini hatırlatarak taksitlendirmenin sağlık hizmetine bir fayda sağlamayacağının anlaşılmasıyla esnafın büyük bir hayal kırıklığıyla geri döndüğünü söyledi.

öZAL, “SGK kayıtlarına göre 2 milyonu aşkın kişinin pirim borcu var. Esnafımız borcuna sadıktır. Ancak özellikle faizin anaparayı katlaması büyük bir ödeme zorluğuna neden olmaktadır. %23’e varan yıllık faiz oranı oldukça büyük bir miktardır. Esnafın prim borcu yeniden yapılandırılmalı, taksitlendirerek ödeme kolaylığı sağlanmalı ve sağlık hizmetinden yararlanması için de gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır” dedi.

5510 sayılı yasaya göre iki aydan fazla prim borcu olanların sağlık hizmeti alamayacağına vurgu yapan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL “36 aylık taksitlendirme için ancak 34 aydan sonra sağlık hizmetinden yararlanabilecek olması esnafı düşündürüyor.

Burada hem devletin, hem vatandaşın alacağı söz konusu. Yapılacak olan yeni bir yasal düzenleme bu sorunu çözecektir. Bu sayede hem esnaf devlete olan prim borcunu ödeyecek hem de devletten sağlık hizmeti alabilecektir. ESDER olarak bir an önce bu sorunun çözüleceğini umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz