Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Eryılmaz:Üniversitelerimizde kaç Suriyeli var…

25 Kasım 2014 Salı, 10:32
eryilmaz-asya-gazetesi-com

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Suriyelilerin üniversitelere sınavsız alınması konusunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Suriyeli mültecilere üniversitelerin kapısını açtığı, yayımladığı genelge ile Suriye sınırındaki illerde bulunan 7 üniversiteye (Çukurova, Gaziantep, Harran, Kilis 7 Aralık, Mustafa Kemal, Mersin, Osmaniye Korkut Ata) “özel öğrenci” statüsünde kayıt imkânına olanak tanıdığını, Genelgeye göre, mültecilerin hiçbir belge göstermeden, yalnızca “beyanla” üniversitelere kayıt olabildiklerine dikkat çeken Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, şu sorulara cevap istedi:

“Son üç yılda toplam kaç Suriyelinin üniversitelerimize kaydı yapılmıştır? Kayıtlar hangi yasal mevzuata dayandırılarak yapılmıştır? Günümüz itibariyle üniversitelerimizde öğrenim gören Suriyeli sayısının üniversitelere göre dağılımı nedir? Üniversiteye kabul edilenlerin harç, barınma, yemek, sağlık ve diğer harcamaları kim tarafından hangi yasal mevzuata dayanılarak karşılanmaktadır?

Ülkemizde Eylül 2014 verilerine göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.190, yoksulluk sınırı 3.876 lira olarak gerçekleşmiştir. Binlerce gencimiz bin bir zorlukla üniversiteye yerleşmek için çalışırken, ebeveynleri varını yoğunu onları okutmak için harcayarak belki de kendi yediğinden içtiğinden kısarak güçlükle okutmaya çalışırken Suriyelilerin gelip sınavsız, parasız vatandaşlarımızın ödediği vergilerle ayakta duran o üniversitelerde rahatlıkla okuması kendi vatandaşlarımıza bir haksızlık değil midir?

Vatandaşlılarımıza tanınması gereken imkânların Suriye’den gelen insanlara tanınmasının gerekçesi nedir?

Ülkemiz genelinde Halk Eğitim merkezlerince verilen meslek kurslarında, kaç Suriyeliye sertifika vermiştir? Sertifika alan bu insanlarla ilgili nasıl bir işlem yapmayı düşünüyorsunuz? Sertifika alan Suriye vatandaşlarını işe yerleştirmeyi düşünüyor musunuz? Yerleştirmeyi düşünüyorsanız hangi kurumlara ve hangi yasal mevzuata göre istihdam edeceksiniz? Bu kursların barınma kamplarında faaliyet göstermesinin gerekçesi nedir?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz