Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Eryılmaz: Suriyelilere Bu Üstün Ayrıcalık Neden ?

09 Mayıs 2014 Cuma, 09:38
eryilmaz1-asya-gazetesi-com

CHP Hatay Milletvekili Av.Refik ERYILMAZ; Hatay geneli tüm resmi hastanelerin acil ve poliklinik servislerinde Suriyelilere öncelik verilmesini TBMM gündemine taşıdı.Milletvekili ERYILMAZ; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde;Hatay halkının da merak ettiği sorulara yanıt istedi.

Eryılmaz’ın önergesi şöyle : “Ulusal ve uluslararası basında Suriye yönetimine karşı savaşan silahlı terör gruplarının 21 Mart 2014 tarihinde KESEB kasabasına saldırı düzenlediği ve bunun neticesinde çok sayıda Suriye vatandaşının öldürüldüğü, yaralandığı ve rehin alındığı, geri kalan insanların da kasabayı terk etmek zorunda kaldığı iddia edilmiş, çatışmalarda yaralanan militanların Türkiye’ye getirtilerek hastanelerimizde tedavi edildiklerine yönelik çok ciddi haber ve suçlamalar yer almıştır.

1.    Suriye’deki ve özellikle en son Keseb saldırısındaki çatışmalarda yaralanan silahlı militanların Türkiye’ye getirtilerek hastanelerimizde tedavi edildikleri yönündeki iddialar doğru mudur? Hastanelerimizde tedavi edildikleri iddia edilen militanlardan tedavi masrafı alınıyor mu? Alınıyorsa kimden alınıyor? Alınmıyorsa neden alınmıyor?

2.    Suriye’de iç savaşın başlangıç tarihi olarak kabul edilen 15 Mart 2011 tarihinden önergemizin yanıtlandığı tarihe kadar geçen süre içerisinde hastanelerimizde kaç tane militanın tedavisi gerçekleştirilmiştir? Bu militanlar hangi ülkelerin vatandaşıdır? Ülkelere göre sayısal dağılımı nasıldır?

3.    Hatay’daki bütün resmi hastaneler, acil servisler sığınmacılara ve Suriye’deki çatışmalarda yaralanan silahlı muhalif militanlara da hizmet vermektedir. Özellikle çatışmaların yoğun yaşandığı dönemlerde hastanelerimizin acil servis bölümleri ile yoğun bakım üniteleri çatışmada yaralanan militanlar için özel olarak tahsis edilmektedir.

Bu durum yoğun bakım servislerinde tedavi görmesi gereken vatandaşlarımız açısından ciddi bir risk oluşturmakta ve çoğu kez yoğun bakım ünitelerinde yer bulunmadığından hastalar hastanelere alınmamakta ve adeta ölüme terk edilmektedir. Bir sürü vatandaşımızın sırf bu nedenle hayatını kaybettiği herkesçe iyi bilinmektedir. Vatandaşlarımızın kendi ülkesinde çektiği sıkıntılar karşısında Suriyelilere tanınan bu üstün ayrıcalıkların sebebi nedir? Sınır illerimizdeki hastanelerde yetersiz kalan yoğun bakım ünitelerinin sayısını ve kapasitesini arttırmayı düşünüyor musunuz? Bu sıkıntıların çözümü konusunda bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? Hastanelerimizin yoğun bakım ünitelerini çatışmalarda yaralanan militanlara öncelikli bir şekilde tahsis etmeyi sürdürecek misiniz?

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz