Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Eroğlu, Yatırımlar Hakkında Bilgi Verdi…

16 Ocak 2012 Pazartesi, 18:24
Eroğlu, Yatırımlar Hakkında Bilgi Verdi…

Bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Hatay’a gelen Orman ve Su ışleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Hatay iline 2003-20011 yılları arasında Bakanlığı yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
 
 
Hatay ılimizdeki Tarım Arazilerini Suya Kavuşturduk
 
 
Orman ve Su ışleri Bakanlığı tarafından Hatay iline 2003-2011 yılları arasında 319 milyon TL yatırım yapıldığını belirten Eroğlu, “Hatay Yayladağı Sulaması Projesi, Aşağı Ceyhan Aslantaş III. Merhale Projesi, Amik Tahtaköprü I.Merhale Projesi, Yarseli Barajı Yükseltilmesi ıkmal ınşaatı, Samandağ Projesi Hatay Samandağ Pompaj Sulaması Projesi, Hatay-Samandağ Karamanlı Göleti Sulaması, Hatay-Hassa Demrek Göleti ve Sulamalarını tamamladıklarını belirterek, “Hatay ilimizde, toplam 77 bin 230 dekar tarım arazisini suya kavuşturduk” dedi. Hatay’a Dev Yatırım. Reyhanlı Barajı’nın Temelini Attık
 
 
Hatay ilinde tamamladıkları 18 adet taşkın koruma ve dere ıslahı tesisi ile 16 adet yerleşim yeri, 1 adet OSB ve 800 dekar tarım arazisinin taşkından korunduğunu vurgulayan Eroğlu, Aşağı Ceyhan Aslantaş 3.Merhale Projesi, Dün Temelini Attığımız Amik-Afrin Sulaması (Reyhanlı Barajı ve Sulaması),Büyük Karaçay Barajı ınşaatı, Amik-Tahtaköprü I.Merhale Projesi, ıskenderun ıçmesuyu Tesisi ınşaatı, Asi Nehri Dostluk Barajı ve Sulaması ile bir çok projenin ve 24 adet taşkın koruma ve dere ıslahının yapımına hızla devam ettiklerini belirtti.Hatay’ı Zümrüt Yeşile Bezedik
 
 
Vatandaşların rahat nefes alabilmeleri için Hatay ilinde 2003-2011 yılları arasında 134 bin 750 dekar alanda ağaçlandırma çalışması yaptıklarını ifade eden Eroğlu, 6 milyon 877 bin 401 adet fidan diktiklerini ve ayrıca 15 adet mesire yerini de hizmete açtıklarını sözlerine ekledi.
 
 
Eroğlu, Hatay ilinde 2003-2011 yılları arasında orman köylülerine süt sığırcılığı, süt koyunculuğu ve güneş enerjisi sistemi konularında 5 milyon 30 bin TL, orman kooperatiflerine de 21 milyon 560 bin TL tutarında da kredi desteği verdiklerinin altını çizdi.
 
 
 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yatırımları hakkında da bilgi veren Eroğlu, yapılan yatırımlar neticesinde tahminlerde tutarlılık oranının % 90’lara çıktığını ifade etti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hatay ilindeki bütün istasyonların bilişim alt yapısının modernize edildiğini ve Hatay, Hatay Meydan, Dörtyol, Samandağ, Reyhanlı-TıGEM ve ıskenderun ilçelerine birer adet olmak üzere toplam 6 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem ıstasyonu kurulduklarını söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz