Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Erkek Hegemonyası Sona Erdi…

14 Şubat 2012 Salı, 15:34
Erkek Hegemonyası Sona Erdi…

Dünyanın üçüncü büyük mozaik müzesinin bulunduğu Antakya’da, daha çok erkeklerin tekelinde bulunan mozaik ustalığına da el atan kadınlar erkeklere rakip oluyor.
 
 
Dünyanın üçüncü büyük Mozaik Müzesi’nin bulunduğu tarih ve kültür kenti Antakya’da, daha çok erkeklerin uğraştığı mozaik işine de el atan kadın girişimciler, kurdukları atölyede büyük bir sabır ve titizlikle işledikleri taşları sanat eserine çeviriyor.
 
 
Hataylı kadın girişimci 2 çocuk annesi ülkan Karabacak, yaptığı açıklamada, üniversiteyi bitirmesinin ardından evlendiğini ve müteahhit olan eşinin yanında kısa süre çalıştığını belirterek, ilk çocuğunun dünyaya gelmesiyle ev hanımlığına döndüğünü söyledi.
 
 
çocuklarının eğitimiyle yakından ilgilenmek amacıyla uzun süre çalışmadığını anlatan Karabacak, çocukları büyüdükten sonra bir arayış içerisine girdiğini ve iki yıl önce Antakya Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından açılan “Kadın Eliyle Mozaik Kursu”na katıldığını ifade etti.
 
 
Kursta 6 aylık eğitim alan 90 kadından biri olduğunu vurgulayan Karabacak, eğitimleri süresince çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle sayısız zenginliğe sahip olan ve yapılan kazılarda gün ışığına çıkarılarak Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin benzerlerinin yanı sıra farklı çalışmalar da yaparak bu işin inceliklerini öğrendiğini dile getirdi.
 
 
Karabacak, yaptıkları çalışmalarla taşlara olan aşkının her geçen gün daha da arttığını ve ortaya çıkan güzel eserleri gördükçe bu işle ilgili bir atölye açmaya karar verdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
 
“Kursta tanıştığım 5 arkadaşımı da yanıma alarak eşimin desteğiyle geçen yıl mozaik atölyesi açtım. Atölyemizde kadın arkadaşlarımla birlikte taşlara hayat vermeye başladık. Burada, öncelikle yapacağımız eserde kullanılacak taşları özenle seçiyoruz. Daha sonra bunları kerpeten yardımıyla küçük parçalara ayırıyoruz. Ardından da büyük bir sabır ve titizlikle eserimizi yapmaya başlıyoruz. Uzun bir sürecin ardından ortaya çıkan mozaiklerin güzelliği karşısında yorgunluğumuzu unutup işimize bir kez daha aşık oluyoruz.”      Erkeklere Rakip Oldular
 
     Hatay’da mozaik ustalarının çoğunluğunu erkeklerin oluştuğuna dikkati çeken Karabacak, açtığı atölye ve çalıştırdığı kadınlarla bu işte kadınların da var olduğunu ispatladığını, bu nedenle de mutluluk duyduğunu kaydetti. Yaptıkları güzel işler sayesinde artık erkek meslektaşlarıyla rekabet ettiklerini anlatan Karabacak, şöyle devam etti: “Hayatın her alanında olduğu gibi artık mozaik ustalığında da kadınlar var. Kurs sayesinde bir meslek öğrenerek 5 kadına istihdam şansı sundum. Binlerce küçük taşı bir araya getirerek yaptığımız mozaikleri yurt içinde çeşitli illere ve Almanya’ya gönderiyoruz. Ayrıca kentteki kamu kurumları ile sivil toplum örgütlerine de mozaikten logo ve tablo gibi çalışmalar yapıyoruz. Bunların yanı sıra otel ve hamamlarda da mozaik çalışmalarımızı görmek mümkün. Amacım, bu işi daha da ilerleterek, Hatay’ın adını yaptığım çalışmalarla yurtiçi ve dışında daha da fazla duyurmak.”
 
Karabacak, mitolojik figürlerin yanı sıra geometrik şekil ve çiçek gibi çeşitli desenlerle yapılan mozaiklerin, bir hafta ile bir ay arasında değişen sürede tamamlandığını sözlerine ekledi.
 
Atölyede çalışan Sibel öktün de bu iş sayesinde ev ekonomisine katkı sağladığını, yaptıkları güzel eserlerle ev hanımlığından çalışma hayatına atıldığını kaydetti. Fatma Ağca ise mozaik işçiliğinin zor olmasının yanı sıra güzel ve keyifli bir iş olduğunu, ortaya çıkardıkları eserlerin birçok yerde sergilendiğini görmenin de kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini belirtti.      Mozaik
 
Mozaik, cam, taş, pişirilmiş toprak, sedef, mermer gibi ürünlerin yan yana yerleştirilip yapıştırılmasıyla elde edilen bir tür taban, tavan ve duvar süslemesidir. ılk olarak Mezopotamya’da duvarların süslenmesi amacıyla yapılan mozaik çalışmaları, Roma döneminde de taban ve duvar süslemesinin yanı sıra daha geniş bir alanda kullanılmıştır. Günümüzde de küçük renkli taşların bir araya getirilip birleştirilmesi ve yapıştırılmasıyla evlerin taban ve duvarlarını süsleyen mozaik, ayrıca tablo, ayna çevresi, sehpa gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır.AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz