Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Ergin; Matkap’ a tepki gösterdi…

22 Haziran 2013 Cumartesi, 10:10
Ergin; Matkap’ a tepki gösterdi…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın gazetemizde yer alan açıklamalarını iyi niyetle bağdaştırmadığını belirterek, “Niyet okuma yoluyla adıma atfen açıklamalarda bulunulmasını, soyut tahmin ve değerlendirmelere kıymet atfedilmesini de iyi niyet ve nezaketle bağdaştırmakta zorlanıyorum” dedi.
 
Ergin, yaptığı açıklamada, Asya Gazetesi’ nde de ‘Ergin; Suriye politikasından mutsuz mu?’ Başlığıyla yayınlanan habere ilişkin rahatsızlığını dile getirerek “haberde ismime ve ismime atfen bazı açıklamalara yer verilmesi sebebiyle, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamayı yapmayı zaruri görüyorum.” Dedi.
 
Bakan Ergin açıklamasını aynen şöyle sürdürdü:
 
“Milletimizin büyük teveccühüne mazhar olmuş bir siyasi parti mensubu ve ülkemize Adalet Bakanı sıfatıyla hizmet imkanı elde etmiş bir siyasetçi olarak, kendi düşüncelerimi istediğim zaman ve zeminde ifade etme imkanına sahip olduğumu öncelikle belirtmek isterim. 
 
Niyet okuma yoluyla adıma atfen açıklamalarda bulunulmasını, soyut tahmin ve değerlendirmelere kıymet atfedilmesini de iyi niyet ve nezaketle bağdaştırmakta zorlanıyorum.
 
Hükümetimizin Suriye politikasını, her fırsatta haksız ve insafsızca eleştirenlere önerim,  partimizin iktidar dönemlerine hâkim olan Suriye politikalarını bir bütün olarak incelemeleridir. 
Tüm dünyanın sırtını döndüğü bir zamanda Suriye’ye sahip çıkan, ortak projeleri hayata geçiren, vizeleri kaldıran, uluslararası alanda Suriye’nin haklarını savunan Hükümetimizin hassasiyeti komşuluk hukukuna ve insani değerlere dayalıdır. 
 
TüRKıYE’NıN DIş POLıTıKASI MAZLUMDAN, HAKTAN VE HAKLIDAN YANA
 
Bu anlamda Türkiye’nin dış politikasının merkezi, mazlumdan, haktan ve haklıdan yana olmaktır. 
Suriye’deki gelişmeler üzerine yaptığımız şey de, silahlı saldırıya uğramış, yurtlarını terk etmek zorunda kalmış olan mazlumlara kapımızı açmaktan ibarettir. 
 
Hükümetimizin bu tutumunun, politik çekişme ve spekülasyonlara konu edilmesi üzüntü vericidir. 
Bu arada; “Adalet Bakanının Suriye politikalarından hoşnut olmadığını biliyorum” ifadesinin, niyet okumaya dayalı gerçek dışı bir yakıştırma olduğunun altını çizmek isterim.  
Reyhanlı’da meydana gelen olayda 52 kardeşimiz, çok kirli bir organizasyonun sonucunda, hayatını kaybetti. 
 
Olay yargıya intikal etmiş ve soruşturma devam etmektedir. 
Soruşturma neticesinde bu kirli organizasyonun boyutları, ulaştığı veya bulaştığı kişi ve kurumlar hakkında çarpıcı sonuçlara ulaşılacağını değerlendiriyorum. 
Bu provakatif girişim, acı sonuçlarıyla her Hükümet üyesi gibi beni de üzüntüye sevk etmiş olmakla birlikte, bu alçakça saldırıyı tertip edenler, kirli amaçlarına asla ulaşamayacaktır.
 
ADIMA YORUM YAPILMASI üZüNTü VERıCı 
 
Bizim, her zeminde şehrimizdeki kardeşlik, huzur ve barış ortamının korunmasına özel bir vurgu yaptığımız kamuoyunun bildiği bir gerçektir.
Hatay’da siyaset yapan herkesin benzer hassasiyetleri göstermesinin önemli olduğu da açıktır.
Tavrımız ve duruşumuz çok net iken, Sadullah Ergin adına yorum yapılması ve gerçek olmayan şekilde haberleştirilmesini iyi niyetle bağdaştırmadığımı belirtmek isterim.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz