Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Engellilerin gurur tablosu…

14 Mayıs 2010 Cuma, 10:55
Engellilerin gurur tablosu…

Hatay’da 64 bedensel engelli genç, yemin ederek askerlik görevini yerine getirdi. Hatay ıl Garnizon Komutanlığı’nda düzenlenen törenle, askerlik çağına gelen zihinsel ve bedensel engelli 64 genç, bir günlük askerliklerini başarı ile tamamlayarak and içti.

Davul ve zurna eşliğinde çekilen halaylarla başlayan yemin töreninde, sıcak havanın da etkisiyle asker olma heyecanını kaldıramayan engelli askerler zor anlar yaşadı. Halay çekip oynayan bedensel engelli askerlere, daha sonra kısa bir eğitim yaptırılarak, silahların nasıl kullanılacağı ve sağa sola geriye dönüşler gösterildi. Ellerini silahların üzerine koyarak and içen askerlere komutanlar tarafından tezkereleri verildi.

Bir günlük temsili askerlik töreninde konuşan Garnizon Komutanı Piyade Albay Orhan Bakırcı; vatana, millete hizmet etmenin engel tanımadığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri üniformasını giyen tüm gençlerin ‘Mehmetçik’ olduklarını belirten komutan Bakırcı: “Biraz önce sevgili silah arkadaşlarım diye hitap ettiğim gençlerimiz yaptıkları yemin, içtikleri and ile peygamber ocağına adım atmış oldular ve Mehmetçik oldular. Artık Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini koyarak, kurduğu laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin Türkiye Cumhuriyeti’nin yüce Türk milletinin kayıtsız şartsız geçmişten sonsuza kadar varlığını sürdürebilmesi için vatan savunmasına baş koymuş Mehmetçik oldular.” diye konuştu. Albay Bakırcı tezkerelerini alan askerleri ve ailelerini kutladı.

Oğlunu asker kıyafetleri içinde görerek gözyaşlarına hakim olamayan Emine Sevmez: “Keşke sağlam olsaydı da askerlik yapsaydı.” dedi. 34 yaşındaki Mehmet Balakan, annesi Zeynep, eşi Sibel ve çocukları Furkan ve Mehmet Balakan ile birlikte geldiği yemin töreninde, kendisinin askerlik yapamadığını, ancak çocuklarının seve seve askerlik yapacağını söyledi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz