Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Engelliler, engel oldu…

25 Mayıs 2010 Salı, 08:44
Engelliler, engel oldu…

    Engelliler dernek binalarının yıkımını engellemek için uzun süre direniş gösterdi ve yıkımı erteletmeyi başardı.

    Yıkım ekibine engelli direniş…
 
   Antakya Belediyesi’ne ait iş makineli yıkım ekibi dün sabahın erken saatlerinde, park içinde yer alan Antakya Sakatlar Derneği’nin kapısına dayandı ve beklemediği bir direnişle karşılaştı. Antakya Sakatlar Derneği tarafından yapılan yeni hizmet binasının kaçak olduğu gerekçesiyle, belediyeye ait yıkım ekibi dün çok sayıda polis nezaretinde dernek binasına geldi. çok sayıda engelli tekerlekli sandalyesi ile bina önünde barikat kurarak yıkımı engellemeye çalıştı. Belediye görevlileri ve polisin yıkım kararının mutlaka uygulamaya geçeceği yönündeki söylemlerine rağmen, direnişe devam eden engelli vatandaşlar, mağdur durumda bırakıldıklarını söyledi, binalarını yıktırmayacaklarını haykırdı.

   Köse: “Madem yıkacaktınız yapmamıza niye yardım ettiniz?”

   Hem polise hem de belediye görevlilerine direnen Antakya Sakatlar Derneği Başkanı Sabit Köse, yıkılmasına karar verilen binanın belediyen desteğiyle yapıldığını savundu. “Madem yıkacaktınız niye yapımına yardım ettiniz? Mağduriyetimizi kim giderecek?” şeklinde serzenişte bulunan Başkan Köse, “ılk önce yeni bina yapabilirsiniz dediler, biz de üyelerden, hayırseverlerden 50’şer, 100 lira topladığımız paralarla, belediyenin de yardımıyla yaptık, kaba inşaatını bitirdik. şimdi Antakya Belediyesi kaçak olduğu gerekçesiyle yıkmaya çalışıyor. Anlaşılır bir şey değil bu.” dedi. Bina yapılırken belediyenin malzeme yardımında da bulunduğunu hatırlatan Başkan Köse, anlaşmazlık sağlanan tek noktanın çatı olduğunu, belediyenin tahta aksamlı çatı önerdiğini, kendilerinin beton yaptığını söyledi, bu ufak sorunun kolaylıkla giderilebileceğini, tamamen yıkılmasının anlamsız olduğunu bildirdi.

   Almanlardan Sakatlar Derneği’ne destek…

     Yıkım ekibinin Sakatlar Derneği’nin kapısına dayandığı saatlerde, derneği ziyaret eden Aalen Heyeti yapılanlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Aalen SPD Sendikası Başkanı Roland Hamm, engellilerin sorunlarına çözüm bulunması gerekirken, tasfiye edilmemelerinin önemine değindi.

     ıl Genel Meclisi Başkan Vekili Hikmet Nurlu’da, Antakya Sakatlar Derneği’ne destek verenler ve yıkıma direniş gösterenler arasındaydı. Sabahın erken saatlerinden itibaren, dernek binasına gelen Nurlu, yıkımın yasal olmadığını, engellilerin Antakya’daki tek binasının yıkılmamasının gerekliliğini bildirdi ve yıkımı engellemek için yoğun bir telefon trafiği gerçekleştirdi.

Yapılan uzun süreli direnişin ardından belediye yıkım ekibi, binanın yıkımını erteledi. Polis ve yıkım ekibinin olay yerini terk etmesinin ardından engelliler direnişlerinin zaferini alkış ve ıslıklarla kutladı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz