Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Enerjide Dışa Bağımlıyız…

30 Nisan 2010 Cuma, 10:28
Enerjide Dışa Bağımlıyız…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yatırımcıları endişelendiren enerjideki dışa bağımlılıktan dem vurdu.
 
çevre Eğitim aracının Antakya’ya gelmesinden dolayı Hatay çevre ve Orman Müdürü ıbrahim Yüzer’in makamında ziyareti sırasında basın mensuplarının rüzgar enerjileriyle ilgili sorularını Vali Celalettin Lekesiz yanıtladı.
 
Vali Lekesiz, eskiden ülkemizde insanların % 80’i köylerde yaşarken, modernleşme ve kentleşmenin sonucu bu oranın tersine döndüğüne dikkat çekerek, “şimdi ülkemizin ancak % 27’si kırsalda yaşıyor. Geride büyük kalan kısmı, şehirlerde yaşıyor. ınsanların kentlerde yaşaması, sanayileşme ve enerji kullanımının artması da önemli bir faktör. Türkiye artık sanayi ülkesi. Türkiye’nin daha fazla üretime ve yatırıma ihtiyacı var. Ancak bu yatırımlar yapılırken, ekolojik dengeler göz önünde bulundurulacak. Dünyada kabul edilmiş standartlar göz önüne alınacaktır’.
 
ENERJıDE % 72 DIşA BAğIMLIYIZ
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, enerji konusuna değinirken, bir gerçeğin de altını çizdi.Vali Lekesiz konuşmasını şöyle sürdürdü:‘Türkiye enerji açısından % 72 dışarıya bağımlı. Bu ciddi bir orandır. Bu enerji bağımlılığı bazı ülkelere blok şeklinde olursa, bu ülkemize ilerde tehdit olarak dönebilir. Bugün bile enerjide dışa bağımlı haldeyiz. Gelecekte artan ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayabiliriz, bunu düşünmeliyiz. Hatay’ın 5 milyar kilovat enerji tüketimi var. Bu enerji sarfiyatı ileride daha da artarak 8 Milyar kilovat saate de çıkıyor. Oysa Hatay 1 Milyar 200 milyon kilovat saat enerji üretiyor. Bu üretilen enerjinin % 90’ını da Payas Sanayi bölgesi tüketiyor. Türkiye’nin Bağımsız hür iradesinin koruyacak değerleri oluşturmalıyız. Artan ihtiyaçlarımızı çevresel dengeleri, çevresel değerleri koruyarak sağlamalıyız.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz