Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

En büyük sıkıntıyı avukatlar yaşıyor…

28 Aralık 2009 Pazartesi, 11:00
En büyük sıkıntıyı avukatlar yaşıyor…

Hatay Barosu’nun 66. yıl dönümü dolayısıyla Dedeman Otel’de “Balo” düzenlendi. Düzenlenen baloya, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Kuseyri ve avukatlar katıldı.
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yargıda en büyük sıkıntıyı avukatların yaşadığını söyledi. Lekesiz, Hatay Barosu’ nun kuruluşunun 66. yıl dönümü nedeniyle Dedeman Otel’ de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, hukukun ve hukukun üstünlüğünün korunmasında yargı mensuplarının koordineli görev yapmaları gerektiğini kaydetti. Avukatlık mesleğinin çok kutsal olduğunu belirten Lekesiz, ”Yargıda en büyük sıkıntıyı ve saldırıyı avukatlar yaşıyor. Laik, demokratik, sosyal hukuk devletinde yargı ve savunma bağımsızlığını korumak gerekir” dedi.
 
Etkinlikte konuşan Baro Başkanı Sinan Akgöl, Yargının bağımsızlığı için savunmanın da bağımsız olmasının zorunlu olduğunu belirterek şöyle devam etti: ”Yasal düzenlemelere rağmen, özgürlüklerinin ve adalete ulaşmalarının en önemli aracı olan savunma, hala yargının dışında görülmektedir. Yargı reformunun bir an önce gerçekleştirilerek yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi, tarafsızlığının geliştirilmesi, verimliliğinin ve etkinliğinin artırılması sağlanmalıdır.” Konuşmalardan sonra, etkinliğe katılan Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Seyit çavdar ile aynı dairenin üyeleri Kemalettin Yüksel, şükrü Saraç, Kadir Doğan, Mahmut Bilgen ve Hamit Dündar ile meslekte 50. yıllarını tamamlayan Nabi ınal ile Vecih Ersözlü ve Mahmut şahin’ e plaket verildi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz