Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

En Büyük Pay Öğretmenlerin…

25 Kasım 2011 Cuma, 09:42
En Büyük Pay Öğretmenlerin…

Hatay Valisi Lekesiz: ”Dünyada Cumhurbaşkanına el öptürecek daha saygın bir meslek yoktur”
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ”ülkenin Cumhurbaşkanı dahil, yeri geldiği zaman tereddüt etmeden öğretmeninin elini öpebiliyor. Dünyada Cumhurbaşkanına el öptürecek daha saygın bir meslek yoktur” dedi.      Hatay’da ”24 Kasım öğretmenler Günü” nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve ardından ıstiklal Marşı okundu.      Daha sonra Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde devam eden kutlamalar kapsamında, ıl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ”öğretmen” konulu resim yarışmasında dereceye giren resimlerle farklı okullarda görevli bulunan öğretmenlerin eserlerinin bulunduğu sergi açıldı.      Lekesiz, burada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Van’da yaşanan depremde ve görevini yaparken hayatını kaybeden öğretmenleri rahmetle andığını söyledi.      Son yıllarda eğitim alanında kentin önemli başarılar elde ettiğini kaydeden Lekesiz, okul öncesi eğitim ve bilimsel proje üretme alanlarında Türkiye’de ilk sırada olduklarını, bu başarının elde edilmesinde en büyük payın öğretmenlerin olduğunu ifade etti.
 
 
     Atatürk’ün sözlerinde devamlı iki ordudan bahsettiğini vurgulayan Lekesiz, şöyle konuştu:
 ”Dünyada iki ordu vardır biri askeri ordu diğeri de eğitim ordusu, Askeri ordunun kazandığı başarıların daha kalcı olmasının sağlanması için eğitim ordusunun çalışmalar çok büyük önem arz ediyor. Bugün küresel alanda ülkemizin daha görünür hale gelmesi, etkisinin ve tepkisinin daha çok hissedilir hale hepimizi gururlandırıyor. Türkiye’nin bu konumunu daha da yukarı taşımak için eğitimci öğretmenlere çok büyük bir iş düşüyor.
 
 
öğretmenler bir toplumun sosyal ve iktisadi alanında, topluma hayat veren çok önemli bir mesleğin temsilcileridir. Karşılaştıkları zorluk ve meşakkatlere aldırmadan bu kutsal mesleği yapmaya çalışıyorlar. Tüm meslekler içinde daha keyifli ve daha zevkli bir başka meslek de yoktur.”
 
 
Bütün öğretmenlerin bu mesleğin zorluklarını bilerek ve isteyerek kutsal olduğu için seçtiğini belirten Lekesiz, ”ülkenin Cumhurbaşkanı dahil yeri geldiği zaman tereddüt etmeden öğretmeninin elini öpebiliyor. Dünyada Cumhurbaşkanına el öptürecek daha saygın bir meslek yoktur. Onun için cehaletle mücadelenin askerlerisiniz. çağın bütün kötülüklerine karşı çocuklarımızı bilinçlendirecek sizlersiniz” diye konuştu.
 
    
 
ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise, ülke kültüründe öğretmene yakın ilgi ve saygının bulunduğunu, öğretmenlerin önemli bir yeri ve gücü olduğunu söyledi.      öğretmenin değiştirici, dönüştürücü ve şekillendirici özelliği olduğunu belirten Tulmaç, ”Biz insanı eğitmeye ve şekillendirmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla yaptığımız iş başka bir işe benzemediği için eğitim sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en öncelikli meselesidir. öğretmenlerde bu önemli unsurun en önemli ögesi durumunda” dedi.
 
 
Tulmaç, bir öğretmenin öğrencisine binlerce nasihat vermesinden çok o öğretmenin öğrenciye örnek olacak davranışlar sergilemesinin çok daha önemli olduğunu, meslekte başarıyı yakalamak için de yapılan işe hakim olmak ve sevmekle mümkün olduğunu söyledi.     
 
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği şiir yarışmasında birinci gelen Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencisi Pınar Dumancı’nın şiir dinletisi ile Fevzi çakmak Anadolu Lisesi’nden yeni öğretmen olan Hasan Tahiroğlu’nun konuşması ile devam etti.
 
Etkinliğe Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutan Vekili Kıdemli Yarbay şahin Yenilmez, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Koç, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ıl Müdürü Mehmet Zülfi Camkur, birçok kurum müdürü, öğretmene ve öğrenciler katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz