Emperyalizmin Piyonu Olmayalım

28 Haziran 2012 Perşembe, 12:15
Emperyalizmin Piyonu Olmayalım

çalışkan, “Elbette ülkemize ait bir uçağın her ne sebeple olursa olsun düşürülmesini şiddetle kınıyoruz. Ancak bu iş kınamakla geçiştirilmemeli, olayın müsebbipleri ortaya çıkarılmalıdır. Sadece hamaset duygularıyla uçağımızı düşürdüler savaşalım demek küresel emperyalizmin piyonu olmak demektir.”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Saadet Partisi Genel ıdare Kurulu (GıK)  üyesi ve Hatay ıl Başkanı Necmettin çalışkan partililerle yaptığı haftalık toplantıda partililere seslenerek Suriye’de düşürülen uçakla ilgili açıklama yaptı.
 
 
 
çalışkan, “Elbette ülkemize ait bir uçağın her ne sebeple olursa olsun düşürülmesini şiddetle kınıyoruz. Ancak bu iş kınamakla geçiştirilmemeli, olayın müsebbipleri ortaya çıkarılmalıdır. Sadece hamaset duygularıyla uçağımızı düşürdüler savaşalım demek küresel emperyalizmin piyonu olmak demektir.”
 
 
 
Böyle bir ortamda savaş çığırtkanlarına itibar edilmemesi gerektiğini savunan SP GıK üyesi ve Hatay ıl Başkanı çalışkan, “Suriye’de düşürülen uçağımızla ilgili Başbakan Erdoğan’ın açıklamasından uçağın, Başbakan’ın şahsına, ya da Ak Parti grubuna ait olmadığını öğrendik. Bu ifadeden anlaşılıyor ki; uçağın Suriye semalarında gezmesi büyük bir hataydı, kışkırtıcı bir çabaydı. Milli duygularla hareket edilip ülke adına bu hatanın sahiplenilmesi isteniyor.” ıfadelerini kullandı.
 
 
 
“Uçağın orada ne işi vardı?” diye sormadıklarını dile getiren çalışkan, “Ancak şunu sormak hakkımız; daha dün ısrail’in, uluslararası kara sularda mavi marmara gemisinde 9 sivil vatandaşımızı katledişine esip gürlemekten başka bir şey yapmayanların konu Suriye olunca nasıl aslan kesildiklerini gördük.  Irak’ta askerimize çuval geçirilmesini sineye çekip, olayın failini selama durup karşılayanlar, ne acı ki hedef ülke Suriye olunca nasılda birden bire cengâverleştiler. Siz bu olaylar yaşandığında neredeydiniz?” dedi.
 
 
 
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuya ilişkin açıklamalarına da değinen çalışkan, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın durup durup, tek vuruşla, spot cümlelerle yaptığı açıklamaları anlamak mümkün değil. Savaş çığlığı atmak,  bu millete karşı yapılacak tarihin affetmeyeceği en büyük hata olacaktır. Sorumlu mevkide bulunanların biraz daha temkinli biraz daha akli selime davet eden açıklamalar yapması beklenir.” ıfadelerini kullandı.
 
 
 
Konuşmasında Ak Parti Genel Başkan yardımcısı ömer çelik’in açıklamalarını da eleştiren çalışkan, “ömer çelik’in “Suriye’yle artık yeni bir aşamaya geçilmiştir” açıklaması da çok ilginçtir. Ne demek istiyorsun Sn çelik, Dilinin altındaki baklayı çıkar. Kim adına konuşuyorsun, parti adına mı hükümet adına mı? Yoksa daha üç beş gün önce Sayın Başbakan’la birlikte görüştüğü ABD Başkanı Obama’dan aldıkları talimatı mı deşifre ediyor?” dedi.
 
 
 
“Böyle bir ateşte ilk yanacak olan yer Hatay’dır”
 
 
 
Malatya’dan havalanan uçağın, Hatay üzerinden Suriye semalarına geçişinin bir tesadüf mü yoksa bilinçli bir plan mı olduğunu soran çalışkan açıklamasının devamında, “Temkinli olmak durumundayız. Allah korusun böyle bir ateşten ilk yanacak yer Hatay’dır. öyle anlaşılıyor ki savaş tamtamcıları artık susmayacak, Türkiye ile Suriye’yi kapıştırmak için ellerinden geleni yapacaklar. Bu bir prova oldu. Belki buna benzer bir iki sabotaj daha yapıp emperyalizmin kirli oyunlarına alet olacaklar. Zaten bu yaşananlardan eş başkanlığını yürüttüğümüz BOP projesinin ne anlama geldiği daha iyi anlaşılıyor. ülkemize bir yıl öncesine kadar siz Suriye ile sarmaş dolaş olun talimatı verilmişti, o uygulandı. şimdi Suriye ile savaşın talimatı veriliyor, bu emri yerine getirmek için altyapı hazırlanıyor.” ıfadelerini kullandı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz