Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Emniyet Bayram Tedbirlerini Aldı

15 Ağustos 2012 Çarşamba, 11:25
Emniyet Bayram Tedbirlerini Aldı

Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, bayram tatili sebebiyle özellikle şehirlerarası karayollarındaki trafik yoğunluğu için yeni tedbirler alındığını bildirdi. 
 
 
 
AA
 
 
 
Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, bayram alışverişi nedeniyle merkezi cadde ve sokaklarda yaya ve araç trafiğinin artacağını bu kapsamda cuma gününden itibaren vatandaşlardan zorunlu olmadıkça Atatürk, ıstiklal, Kurtuluş, Abdurrahman Melek ve Kanatlı caddelerine araçlarıyla girmemeleri, zorunlu hallerde ise araçlarını uygun şekilde park ederek görevlilere yardımcı olmalarını istedi.
 
 
 
özellikle şehirlerarası yolculuk yapacak vatandaşların, artacak trafik yoğunluğu sebebiyle daha dikkatli araç kullanmaları, yol üzerindeki trafik işaret, levha ve görevlilerin uyarılarına uymaları konusunda hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade eden Kılıç, şunları kaydetti: 
 
 
 
”şehirlerarası karayollarımız üzerinde her 30 kilometre de bir ekip görevlendirilmiştir. Radarla hız tespitleri, kırmızı ışık ihlali, hatalı solama, emniyet kemeri kullanımının kontrolleri yoğun şekilde yapılacak, yapılacak kontrollerde sivil ihbarcı ekip ve personellerde görev alacaktır.
 
 
 
 ıl dışına çıkacak vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını tercih etmelerinin ekonomik ve trafik güvenliği açısından çıkarlarına olacaktır. Trafik kazalarının çoğunun arife günü ve bayram dönüşlerinde yaşandığını unutmayın. Yola çıkmadan araçlarınızın bakımını yaptırın ve yeterli yakıt alın. Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın.
 
 
 
 Gideceğiniz güzergahla ilgili hava yol durumunu sorgulayın. Mutlaka emniyet kemerlerinizi takın. Aracınızın kapasitesi üzerinde yük ve yolcu almayın. Seyahatinizi gün içerisinde uygun saatlere yayın, acele etmeyin. Emniyet şeridi ve karşı yöne ait şerit ihlalinden kaçının. Aşırı yağış alan bölgelerde heyelan ve çökme riskine karşı dikkatli olun.
 
 
 
 Seyir halindeyken cep telefonu ve sigara kullanmayın. Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90, bölünmüş yollarda 110 ve otoyollarda 120 kilometre hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenmiştir” 
 
 
 
Kılıç, ayrıca vatandaşların huzurlu ve güvenli bir bayram geçirmeleri amacıyla bayram süresince yankesicilik, sahte para, kapkaç gibi olaylara karşı özellikle alışveriş merkezleri, mağazalar, gar-terminal ve mezarlık gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile bayram namazı sırasında sivil ve resmi olarak ekipler görevlendirildiğini kaydetti. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz