Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

”Emekliyiz Gönüllüyüz” Projesi

16 Ağustos 2011 Salı, 10:03
”Emekliyiz Gönüllüyüz” Projesi

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ”Emekliyiz Gönüllüyüz” Projesinin 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Hatay’da hayata geçeceğini söyledi.
 
 
Lekesiz, Valilik Brifing Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayelerinde gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesi olan ”Emekliyiz Gönüllüyüz” Projesi’nin emekli öğretmenlerin Sosyal Hizmetler ve çocuk Esirgeme Kurumuna (SHçEK) bağlı çocuk yuvaları ile yetiştirme yurtlarında SHçEK tarafından belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda kendi branşlarında ya da istedikleri alanlarda gönüllü hizmet vermelerine ilişkin olduğunu belirtti. 
 
 Proje kapsamında, toplumda saygın bir yere sahip olan ve emeklilik dönemlerinde sosyal hayatta aktif olarak görev almak isteyen emekli öğretmenler ile koruma altındaki çocuk ve gençlerin buluşacağını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti: 
 
 
”Projenin amacı SHçEK’e bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarındaki çocuk ile gençlerin eğitimlerine, emekli öğretmenler aracılığıyla destek olunacak. Amacımız, çocuk ve gençlerin akademik başarılarını artırmak, zihinsel, duygusal ve sosyal uyum gelişimlerini desteklemek, toplumsal, kültürel değerleri öğrenmelerine yardımcı olmak ve yaşam becerilerinin artmasını sağlayarak geleceğe güvenle bakmalarını desteklemektir. 
 
 
çocuk ve gençlerin gelecekte üstlenecekleri toplumsal rollere uyum sağlamaları konusunda kendileri için olumlu modeller oluşturacak kişilerle karşılaşmaları, çocuklarımız için fevkalade önemlidir. Bu nedenle gönüllülerle yapılacak çalışmalarla çocuk ve gençlerimizin gelişimine ve toplumsal uyum süreçlerine olumlu katkılar verilmesi amaçlanmaktadır.” 
 
 
Lekesiz, projeyle emekli öğretmenlerle aralarında oluşturulacak sevgi bağları, aile ortamında ve sevgiyle büyüme şansına sahip olamayan çocukların hayata daha iyi hazırlanmalarında önemli bir adım olacağını kaydetti. 
 
 
Projeyle çocuk ve gençlerin gelişimine ve toplumsal uyum süreçlerine olumlu katkılar verileceğinin altını çizen Lekesiz, ”Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Milli Eğitim Bakanlığı, SHçEK tarafından hazırlanan projenin ilk uygulaması pilot olarak seçilen 6 ilde 1 Eylül 2009 tarihinde başlamıştı. Projeye 2011-2012 eğitim-öğretim yılında aralarında ilimizin de bulunduğu 10 il daha eklendi” diye konuştu. 
 
 
Vali Lekesiz, bu sosyal sorumluluk projesinin Hatay’da başarıyla uygulanan diğer eğitim projeleri gibi amacına uygun olarak titizlikle yürütüleceğine inandığını belirtti.
 
 
Toplantıya Vali Yardımcısı şahin Bayhan, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ıl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, ıl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, Sosyal Hizmetler Müdürü Mevlüt Aydın, ışKUR Müdürü Ahmet Bulanık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun katıldı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz