Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Emekliler Maaş Güncellemesi ıstiyor…

08 Şubat 2012 Çarşamba, 10:07
Emekliler Maaş Güncellemesi ıstiyor…

Türkiye Kamu-Sen Hatay ıl Temsilcisi Hayrettin şahin, “TüıK enflasyon sepetini güncelledi!…maaşlar ne zaman güncellenecek?”Cebimizdeki enflasyonla, TüıK’in ilân ettiği enflasyon arasında en az 5 puan fark olduğunu vurgulayan Türkiye Kamu-Sen Hatay ıl Temsilcisi Hayrettin şahin, “Daha önce düşürülmesi unutulan gıdanın ve konutun sepetteki ağırlığı biraz daha düşürüldü. Ulaştırmanın arttırıldı. Sanki ülkemizde herkes bol bol seyahat ediyormuş gibi. Emekliler hayat pahalılığından bırakın seyahat etmeyi karnını doyuramazken; gıdanın sepetteki ağırlığının artırılması gerekirken, düşürülüyor ulaştırmanın artırılıyor. Enflasyonu düşük göstermek için enflasyon sepetinde yeni oyunlar oynanıp, sepet hesabı her ay değiştiriliyor. Sınırlı bir gelire sahip olan emeklilerin ve dar gelirlilerin her ay tüketim alışkanlıkları değişmiyor ki enflasyon sepetinin her ay değiştirilmesinin bize faydası olsun.” Dedi.şahin Yazılı olarak yaptığı açıklamada, Ocak enflasyonunun son üç yılın rekorunu kırdığını ifade etti. Yıllık bazda TüFE %10,61, üFE %11,13 olarak gerçekleştiğini ve Enflasyonun ne kadar gizlenmek istense de bir yerden patlak verdiğine vurgu yapan Hayrettin şahin açıklamasının devamında; “Maliyete etki eden petrol ve doğal gaza % 15, vergiye % 10,26 zamlarla başta sepetteki ağırlığı düşürülen gıda ve konutla beraber her şeye % 50’nin üstünde zam gelirken hala enflasyon TüFE’de % 10,61, üFE’ de % 11,13 demek, emekli ve dar gelirlilerle alay etmekten başka bir şey değildir. Sepet oyunları ile emekliler ve sabit gelirlilerin oyalanmasıdır.
 
Yaklaşık 10 milyon emekli ve dar gelirli bu sepetin altında eziliyor, hala Toplu Sözleşme Kanunu çıkarılıp, maaş zamları belirlenmedi. Kendilerine gelince 15 dakikada kanun çıkartanlar, 17 aydır Emekli ve Memurların Toplu Sözleşme Kanunu çıkartmadı.
 
 
Tarihinde ilk defa memur emeklileri de yeni yılda zam alamadı. Ama enflasyon aldı başını gidiyor. Bizler elektrik ve su faturalarımızı geciktirince bizden gecikme faizi alınıyor. Hükümet iki aydır bizim maaş zamlarımızı geciktirdi. Derhal emeklilere maaş zammından ayrı tutulmak üzere, 100.- TL telâfi artışı zammı yapılmalıdır.
 
 
 Bizim de maaşlarımızı güncelleyin de artık bu sıkıntılarımız bitsin.” Dedi.Doğan Turunç

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz