Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Emekliler Hayal Kırıklığında…

25 Kasım 2011 Cuma, 18:43
Emekliler Hayal Kırıklığında…

Emekli Sen Hatay şube Başkanı Meryem Kılıç, 12 Haziran seçimleri öncesinde, emekliler için intibak yayası çıkaracağı sözü veren AKP Hükümetinin sözünü tutmadığını söyledi.
 
Milyonlarca emeklinin hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Kılıç, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında; “sendika olarak uzun zamandır emeklilerin maaşları arasındaki farklılıkların giderilmesinin yanı sıra, emekli maaşlarının insanca yaşamalarını sağlayacak düzeye yükseltilmesi için intibak yasası çıkarılmasını talep etmekteyiz. Bu talebimiz siyasi partilerin dikkatini çekmiş ve 12 Haziran seçimlerinde partilerin tümü propagandalarında bunu vaat etmişlerdir.
 
Seçimlerde iktidara gelen AKP, 61 hükümetin programına ‘emeklilerin mağduriyetini giderecek intibak yasası kademeli olarak hayat geçirilecektir’ şeklinde bir ifade koyarak, vaadini yerine getireceği konusunda emeklileri umutlandırdıysa da emeklilerin maaşlarında 10 ile 200 TL arası artış yapılarak milyonlarca emekli hayal kırıklığına uğradı. Anlaşılan iktidar seçim sürecinde muhalefetin sıkıştırması ile son anda verdiği sözü yerine getirmiş olmak için, basit bir düzenleme yapmanın peşindedir.Halbuki Türkiye’de yaşayan tüm emekliler, bu ülkenin geçim koşullarının göz önüne alınmasını ve maaşlarının asgari geçim endeksinin üzerine çıkarılmasını beklemektedir. Bugün büyük bölümü 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak giderinin karşılığı olan, açlık sınırının altında kalan emekli maaşlarının insanca yaşamaya yetecek düzeye çıkması, ancak maaşların tamamını kapsayan bir intibak yasasının çıkarılması ile mümkündür” açıklamasını yaptı.
 
Emeklilere de promosyon verilsinçalışanların maaşlarını aldıkları bankadan promosyon alma hakları varken, emeklilere aynı hakkın verilmemesinin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunan Kılıç, “Türkiye’yi yöneten iktidarlar ile liberal ekonomi savunucuları yıllardır serbest piyasanın erdemlerinden bahsetmektedirler. Doğaldir ki serbest piyasada bankalar arasında da rekabet yaşanmaktadır.
 
 
 Bu rekabetten kaynaklı maaş ödemelerinde her banka kendi üzerinden maaş alan çalışanlara promosyonlar vermektedir. Promosyon ödemelerinde yaşanmakta olan farklılıkları ortadan kaldırmak amacıyla, başbakanlık tarafından 2007 yılında genelge çıkarılmış ve bankalarla işyerleri arasında yapılan promosyon anlaşmalarında çalışanlar lehine düzenlemeler yapılmıştır. Ne yazık ki, çalışanlara promosyon verilmesini sağlayan bu genelge, bir kamu kurumu olup, bugün için 9 milyon 700 bin emekliye maaş ödeyen SGK tarafından bugüne kadar uygulanmamıştır.
 
üstelik SGK, kendisine yapılan başvurulara ‘Bankalarla yapılan ödeme protokollerinde emeklilere promosyon verilmesi maddesi yok’ diye cevap vererek sorumluluk almaktan kaçmaktadır.
 
 
çalışanlara promosyon verilip, emeklilere verilmemesi anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.
 
Anayasal eşitlik gereğince, maaş ödeme protokollerinin tarafı olan SGK, başbakanlık genelgesinin gereğini yaparak, bankalarla yaptığı protokollere promosyon verilmesi maddesi koydurmakla görevlidir” dedi.
 
 
Hükümetin enflasyon oranlarındaki ayak oyunlarına dikkat!
 
 
Kılıç basın açıklamasını şu açıklamalarla tamamladı: “2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının TBMM’de plan ve bütçe komisyonunda görüldüğü bu günlerde, tükettiğimiz mal ve hizmetlerin fiyatları ölçüsüz bir şekilde arttırılıyor. Diğer yandan da Maliye Bakanı’nın ünlü değişi ile vergi artışları ile güncelleme yapılıyor.
 
 Bütün bu artışlar enflasyonu yukarı doğru tetiklemiş iken hükümet yangından mal kaçırırcasına 2011 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon artışlarının açıklanmasını beklemeden, 2012 yılının ilk altı ayı için SSK ve Bağ Kur emeklilerine % 4,22 ikinci altı ay içinde % 2,78 maaş artışı vermeye hazırlanıyor. Halbuki 5510 sayılı kanunun 55. maddesi emekli maaşlarının her yıl Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 ayda gerçekleşen TüFE artışı kadar arttırılacağını hüküm altına almıştır. Anlaşılan hükümet emeklilerin maaşların ayapacağı zam oranlarını aylar önce açıklayarak, dönem enflasyonunu bu rakamlara göre açıklanmasını sağlamanın peşindedir.
 
 
Bu ayak oyunlarına dikkat çekmek ve bütçeden emeklilere daha fazla pay ayrılarak, emeklilerin maaşlarının insanca yaşanacak seviyeye çıkarılması için bu açıklamaları yapıyoruz. Netice alamadığımız takdirde her hafta TBMM önünde ve şubelerimizin bulunduğu Valilik ve kaymakamlıklar önünde eylemlerimiz devam edecektir”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz