Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Emekçiler Yine Zamsız Maaş Alıyor…

17 Şubat 2012 Cuma, 08:41
Emekçiler Yine Zamsız Maaş Alıyor…

Erkal; “Kamu emekçileri 2012 yılının ikinci ayında da zamsız maaş alıyor. Geçtiğimiz ay sadece 2.68’lik enflasyon farkı ödenen 2 milyonu aşkın kamu emekçisi ve 1 milyon 800 bin emekli, bugün yine zamsız maaş almak zorunda kalmıştır.”
 
 
KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal, Kamu emekçilerinin 2012 yılının 2 ayında da zamsız maaş almalarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.
 
 
 
Erkal yaptığı açıklamada; “Kamu emekçileri 2012 yılının ikinci ayında da zamsız maaş alıyor.
 
 
 
 
 
 Geçtiğimiz ay sadece 2.68’lik enflasyon farkı ödenen 2 milyonu aşkın kamu emekçisi ve 1 milyon 800 bin emekli, bugün yine zamsız maaş almak zorunda kalmıştır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Maaşlarımıza ancak günlük bir simit almaya yetecek kadar “enflasyon farkı zammı” yapan AKP iktidarı, yaptığı Anayasa değişikliğinin gereği olarak çıkarması gereken toplu sözleşme yasasını geçen 18 ayda hala Meclis’ten geçirmeyerek maaş zamlarımızı sürekli ertelemekte ve sonuçta milyonlarca kamu emekçisini ve ailelerini mağdur etmektedir.”dedi.
 
 
 
 
 
 
Kamu emekçileri, emekliler ve onların ailelerinin ücret zammı ve diğer konulardaki gecikme nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşadıklarını ifade eden Erkal, günü gelen faturayı bir gün geciktirdiklerinde,  kendilerinden fatura bedeli üzerine “yasal faiz” işletilerek fatura tahsili yapıldığını söyledi.
 
 
 
 
 
 
Erkal, Fatura ve vergi ödemelerinde hassas olan hükümet, aynı hassasiyeti ülkenin dört bir yanında kamusal hizmetleri yerine getirmek için çalışan kamu emekçilerinin ücret ve sosyal hakları konusunda göstermediklerini vurgulayarak açıklamasına şöyle devam etti; “Ekonominin sürekli büyümesiyle övünmeyi artık gelenek haline getiren AKP hükümeti, sıra büyümeden pay isteyen kamu emekçilerine geldiğinde “bütçe dengesi” bahanesinin ardına sığınmaktadır. Kamu emekçilerine yıllardır % 3-4 gibi sadaka zammını toplu görüşme oyunuyla reva gören hükümet, aylardır zamsız maaşa da kamu emekçilerini alıştırmaya çalışıyor.
 
 
 
 
 
 çalışma Bakanı, zamsız maaş almamızın gerekçesini Konfederasyonların yasa konusunda anlaşamamalarını olarak gösteriyor. Bu nedenle de yasanın çıkarılamadığını söyleyerek sorumluluktan kurtulmaya çalışıyor.”Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz