Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Elektrikte ındirim…

27 Ocak 2012 Cuma, 10:09
Elektrikte ındirim…

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, ”Ham madde üzerinde değişiklik yaparak imalat yapan esnafımızın sanayi sicil belgesi alması gerekiyor” dedi.,
 
 
Teksöz, HESOB binasında düzenlediği basın toplantısında, bir maddenin vasıf, şekil, hassa ve terkibini tamamen değiştirerek bu maddeleri işlemek suretiyle seri halde imal eden işletmelerin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ıl Müdürülüğüne kısa sürede müracaat etmesi gerektiğini belirtti.
 
Başvurularıyla Sanayi Sicil Belgesi alan işletmelerin, TEDAş’tan yüzde 20 oranda daha ucuz elektrik alabileceğini vurgulayan Teksöz, bu belgeyi almayan işletmelere ise idari para cezası uygulanacağını kaydetti. Teksöz, ayrıca yeni çıkan yasa gereği inşaatlarda demirci, karocu, sıvacı, kalıpçı statüsünde çalışan usta ve kalfaların eğitime tabii tutulacağına değinerek, inşaat ustalarının öncelikle ilgili müdürlüğe başvurarak EK-3 belgesi almaları, sonrasında da halk eğitim veya çıraklık eğitim merkezlerine giderek 40 saatlik eğitime katılmalı gerektiğini bildirdi.
 
 
Hatay’da olumlu gelişmeler yaşandığının altını çizen Teksöz, ”Hatay’ın can damarları olan mobilyacılık, ayakkabıcılık ve metal sektörlerinin hak ettiği yeri almaları ve markalaşmaları için sanayi sitesi çalışmaları devam ediyor. Bu sitelerin bir an önce bitirilmesi için elimizden gelen tüm desteği sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Teksöz, Ortadoğu ve özellikle komşu ülke Suriye’de yaşanan karışıklıklar nedeniyle gerek Hatay, gerekse çevre illerin büyük sıkıntı yaşadığını anımsatarak, bu ülkelerde yaşanan olumsuzlukların bir an önce sona ermesini arzu ettiklerini söyledi.
 
 
Suriye ve Türkiye’nin eskiden olduğu gibi kardeşlik elini birbirine uzatması gerektiğini anlatan Teksöz, kentte sık sık tekrarlayan elektrik kesintileriyle ilgili de ”TEDAş yetkilileri, gerekirse 24 saat çalışarak elektrik kesintilerine hızlı ve acil çözüm bulmalı” diye konuştu. Teksöz, bir süre önce yaşamını yitiren Antakya Oto Tamirciler Odası Başkanı Alaattin Hayzaran’ın adının yaşatılması için Antakya Küçük Sanayi Sitesinde bulunan bir caddeye adının verileceğini sözlerine ekledi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz