Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Ekonomik Krizin Yansıması Paneli…

21 Kasım 2011 Pazartesi, 09:04
Ekonomik Krizin Yansıması Paneli…

Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Ayhan Erkal, dünyada yaşanan krizlerin kapitalizm sisteminin aç gözlülüğünden kaynaklandığını söyledi.     
Erkal, Antakya öğretmenevi’nde düzenlenen ”Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Krizin Yansımaları” adlı panelde yaptığı konuşmada, panelin kriz nedir, krizi nasıl anlamak gerek, krizden nasıl çıkılabilir ve kriz kelimesini ne kadar doğru kullanıyoruz? gibi sorulara cevap bulmaya yönelik olduğunu ifade etti.     
Krizin kapitalizmin genişlemesine göre şekillendiğini belirten Erkal, ”Kapitalizm ve emperyalizmin tekelleşme oburluğu ve açgözlülüğü yüzünden kaynaklanıyor. Yani kriz kapitalizmin aç gözlülüğünden kaynaklanan bir olgu. Bu etkinliklerle emekçilerin mücadelesini bu krizlere karşı örgütlemek için bir program üzerinde çalışıyoruz.      Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cem Doğan ise dünyada yaşanan ekonomik krizin daha önce yaşanan krizlerden çok farklı olduğunu, hiçbir zaman olmadığı kadar önemli bir eşikte bulunulduğunu ileri sürdü.      Krizi çıkaran ekonomik kaynaklarının krizi idare edemediğini belirten Doğan, ”Küreselleşme ya da finansallaşma denen olgu belli bir süre deney olarak dünyanın bir çok yerinde uygulandı. Fakat bu olguyu başlatanlar durumu idare edemedikleri için dünyanın bir çok bölgesinde büyük tahribatlara sebebiyet verdi” diye konuştu.     
 
Doğan, yaşanan ekonomik krizde dünyanın en büyük ekonomistlerinin ortaya koyduğu çözümlerin işe yaramadığını aksine krizi daha da derinleştirdiğini söyledi.     
 
Yaşanan ekonomik krizin küresel çapta olduğuna işaret eden Doğan, ”Kapitalizm hiç olmadığı kadar büyük bir sorunla karşı karşıya. 5 yıldır ortaya konan tüm politikalar krizin önlenmesi adına bir çözüm olmamış ve krizi daha da derinleştirdi” dedi      Panelde ayrıca Araştırmacı-Yazar Mustafa Sönmez de krizin medyaya bakan yönüyle ilgili bir konuşma yaptı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz