Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

”Ekmekteki Yeni Düzenlemeye Destek….

05 Ocak 2012 Perşembe, 09:35
”Ekmekteki Yeni Düzenlemeye Destek….

Balcı: “Halk sağlığına önem veren ve vatandaşın daha kaliteli, daha iyi ekmek yemesini amaçlayan düzenlemeyi çok olumlu bulduk. Vatandaşın damak tadında bir değişiklik olmayacak, vatandaşımız aynı lezzetteki ekmeği tüketmeye devam edecek. Her gelen vatandaş artık 10 ekmeği elleyip birini alamayacak, kaldırımlarda ekmek kasalarına rastlamak da son bulacak. Ekmekteki israf göz önüne alınarak, piyasaya en az 250 gramdan başlayarak ekmek arz edilecek. Ekmekteki israfı düşürebildiğimiz kadar düşürmeliyiz”Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil ıbrahim Balcı, bugün Resmi Gazetede yayımlanan Ekmek Tebliğine ilişkin, halk sağlığına önem veren ve vatandaşın daha kaliteli, daha iyi ekmek yemesini amaçlayan düzenlemeyi çok olumlu karşıladıklarını bildirdi. Balcı, yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ekmekteki tuz oranını düşüren, kepek oranını artıran tebliğdeki düzenlemeleri olumlu bulduklarını, bunun halk sağlığı için önemli bir düzenleme olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığınca da tuz kullanımının azaltılmasına dönük çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Balcı, düzenlemeyle ekmekteki kepek miktarının da artırıldığını ancak, vatandaşın damak tadında bir değişikliğin söz konusu olmayacağını ifade etti. Balcı, “vatandaşımız aynı lezzetteki ekmeği tüketmeye devam edecek” dedi. Düzenlemeyle ekmeğin bakkal ve market gibi satış yerleri dışında satışına müsaade edilmediğini belirten Balcı, örneğin artık, manavda, kasap dükkanlarında, alkol satılan büfelerde, pazar yerlerinde ambalajsız ekmeğin satılmayacağını kaydetti.“Vatandaş 10 Ekmeği Elleyip Birini Alamayacak”Tebliğ ile bir çok hijyen kuralının da getirildiğini anımsatan Balcı, satış yerlerinde vatandaşın ekmeğe ”el değmesinin”de engellendiğini belirtti. Balcı, ”yani bu, her gelen vatandaşın 10 ekmeği elleyip bir ekmeği alma olayını bitirmeye yönelik bir uygulama” dedi. Ekmekte yıkanabilirlik olmadığına işaret eden Balcı, bu nedenle hijyen koşullarının çok önemli olduğunu ifade eden Balcı, satış noktasına getirildiğinde ekmek kasalarının açıkta bırakılmayacağını, zemin ve dış ortamla temasının engelleneceğini, bu şekilde kaldırımlarda ekmek kasalarına rastlamanın artık son bulacağını bildirdi.Ekmek ısrafını önlemek ıçin Gramaj DüşürüldüEkmek israfı göz önüne alınarak gramaj konusunda da düzenleme yapıldığını anlatan Balcı, şunları kaydetti: “Ekmek 300 gramdan başlıyordu, ekmeğin büyük olduğu, israf edildiği yönünde zaman zaman şikayet geliyordu. Bu nedenle ekmek israfı göz önüne alınarak böyle bir düzenlemeye de gidildi. Buna göre, ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri en az 250 gram ağırlıktan başlayarak 50’şer gram artırılmak suretiyle piyasaya arz edilecek. Yani gramaj illere göre değişse de 250 gramdan aşağıya olmayacak.
 
 
 Bu belirlenen doğru bir rakam, zaten ekmeğin gramı çok düşerse, kalitesi azalır.Her Gün 3,5 Milyon Lira Değerinde Ekmek çöpe AtılıyorEkmekteki israfı düşürebildiğimiz kadar düşürmeliyiz. Türkiye’de günde 82 milyon ekmek üretiliyor, 77 milyon 340 bini tüketiliyor. Maalesef günde yaklaşık 5 milyon adet ekmek çeşitli nedenlerle israf ediliyor. Ekmeğin fiyatını 70 kuruştan hesaplarsak, her gün 3,5 milyon liralık ekmek israf ediliyor, çöpe atılıyor.
 
 
Bu da yılda 1 trilyon 258 milyon liraya denk geliyor. Bu çok büyük bir rakam. Ekmeğimiz çok değerli, bu israfın önüne geçmeliyiz.”
 
 
Ekmeğin insan sağlığı için çok önemli bir gıda maddesi olduğuna işaret eden Balcı, ekmekte B1, B3, B6 gibi çok önemli vitamin kaynakları bulunduğunu sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz