Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Ekmek Teknesi “Ağaç Dalları”…

16 Ocak 2012 Pazartesi, 18:22
Ekmek Teknesi “Ağaç Dalları”…

Yayladağı ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki ömer Boz, geçimini, ormanlık alanlardan topladığı ağaç dallarını atölyede işleyip, hayvan figürlerine dönüştürerek sağlıyor. ılçeye bağlı Karaköse beldesindeki atölyesinde ağaç dallarını sanat ürünlerine dönüştüren ömer Boz, yaptığı açıklamada, 8 yıl önce Antalya’da çalıştığı dönemde ağaç dallarından hayvan figürü yapmaya ilgi duyduğunu belirtti. Uzun uğraşlar sonucu öğrendiği sanatı, beldede açtığı atölyede meslek haline getirdiğini vurgulayan Boz, her gün gezindiği ormanlık alanlardan topladığı dalları atölyede işleyerek, geyik, keçi, kuş, yılan, kedi, köpek ve zürafa gibi hayvan figürlerine dönüştürdüğünü söyledi.
 
Ailesinin geçimini, yaklaşık 5 yıldır bu işten kazandığı parayla sağladığını anlatan Boz, ”önceleri hobi olarak başladığım işi, ilçeye döndükten sonra açtığım atölyede sürdürdüm. Yaptığım hayvan figürlerinin sayısı artınca da çeşitli yerlerde sergileyerek satışa sunmaya başladım. ınsanların ilgi gösterdiğini de görünce bunu meslek haline getirdim” dedi.
 
 Boz, yolda, bahçede, tarlada ve ormanlık alanlarda karşılaştığı ağaç dallarına farklı gözle baktığını bildirerek, yaptığı hayvan figürlerinin her birinin tek parça daldan oluşmasının sanatının ayrıcalığı olduğunu ifade etti.
 
Figürleri ortaya çıkarırken, genellikle diğer ağaç türlerinden daha dayanıklı olan zeytin ve mandalina ağaçlarına ait dalları tercih ettiğini vurgulayan Boz, atölyesinde, bıçak, testere ve cam yardımıyla yontarak ortaya çıkardığı figürlere, vernik ve boya ile son halini verdiğini dile getirdi.
 
 
Yaptığı figürleri Hatay’ın yanı sıra, Ankara, ıstanbul, Antalya ve ızmir gibi illerde açılan fuarlarda sergilediğini belirten Boz, fuarlarda hem kentin hem de mesleğinin tanıtımını yaptığını söyledi.
 
Boz, 10 ile 150 lira arasında satışa sunduğu bir figürü, birkaç gün süren işlemden sonra tamamlayabildiğini ifade ederek, bazı teknik ve elektronik malzemelere sahip olması durumunda günde 5 adet figür yapabileceğini sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz