Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Ekili Alanlara Zarar Verecek…

08 Şubat 2012 Çarşamba, 10:05
Ekili Alanlara Zarar Verecek…

Antakya Tarım Platformu Başkanı ırfan Hatipoğlu, “kentteki son yağışlarla birlikte Amik Ovası’nda su baskınlarının meydana geldiğini ve bu durumun ekili alanlara büyük zarar verecek”
 
 
 
 
 
 
Hatipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kentteki son yağışlarla birlikte Amik Ovası’nda su baskınlarının meydana geldiğini ve bu durumun ekili alanlara büyük zarar vereceğini kaydetti.Bir zamanlar göl olan Amik Ovası’nın bulunduğu alanda şu an buğday ekili olduğunu ifade eden Hatipoğlu, suların kısa sürede çekilmemesi durumunda topraktaki tohumların çürüyeceğini, oluşacak verim kaybı nedeniyle de çiftçilerin gelir kaybına uğrayacağını belirtti.
Doğanın kendisine karşı yapılan haksızlıklara ve saldırılara karşı sessiz kalmadığını savunan Hatipoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi:
 
 
”Amik Ovası’nın sular altında kalması gölü kurutanlardan öç alınması olarak değerlendirilmelidir. Suyun toplandığı alanın büyük bölümünde buğday ekilmiştir. Sular kısa zamanda çekilmezse topraktaki tohumlar çürüyecektir. Talebimiz sular çekildikten sonra zarar tespit çalışması yapılarak çiftçilerimizin tohum ve enerji giderleri karşılanarak, zarar gören alanların pamuk ekimine yönlendirilmelidir.”
 
Amik Ovası’nda sel baskınlarının her yıl yaşandığını ifade eden Hatipoğlu, bu bölgede kurutulan Amik Gölü’nün yeniden oluşturulması gerektiğini kaydetti. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz