Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

EHDAV Başkanı’na çirkin saldırı…

01 Mayıs 2013 Çarşamba, 22:05
EHDAV Başkanı’na çirkin saldırı…

Suriye’ye yönelik emperyalist saldırganlığa karşı tutumu ile bilinen Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı şeyh Ali Yeral’in evine önceki gece bir saldırı düzenlendi. Saldırganlar “Seni yakacağız” yazılı bir tehdit notu bıraktı. şeyh Yeral’in bir aydır muhaliflerce tehdit edildiği belirtiliyor.
 
Suriye’ye yönelik dış müdahale karşıtı çizgisiyle bilinen Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Genel Başkanı Ali Yeral’in Ekinci’ de bulunan evine önceki gece saat bir buçuk sularında henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce bir saldırı düzenlendi.
 
Yeral’in yurt dışı gezisi nedeniyle ıran’da bulunduğu sırada meydana gelen saldırıda, evde EHDAV başkanının eşi ve çocukları bulunuyordu. EHDAV Başkanı Yeral’in; eşinin açıklamalarına göre, önceki gece saat bir buçuk sıralarında meydana gelen olayda, Yeral ailesinin yatak odasına giren saldırgan veya saldırganlar, Ali Yeral’e ait eşyaları parçaladı.Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Ali Yeral’in evine saldırı adi bir hırsızlık suçu gibi yanstılmaya çalışılamaz.
 
Yeral; ölüm tehdidi alıyor

Olay esnasında çocuklarının odasında olduğunu ve müzik dinlendiğini söyleyen anne Yeral, önce odadan gelen seslerin çamaşır makinesine ait olduğunu düşündüğünü ancak sonrasında odada birilerinin olduğunu fark edince korkup komşularını aradığını söyledi. Saldırganların evi terk etmesinden sonra yatak odasını kontrol eden Bayan Yeral, odadaki eşyaların kırılıp döküldüğünü ve eşi Ali Yeral’e ait eşyaların da parçalandığını belirtti. EHDAV Başkanı Ali Yeral’in eşi Bayan Yeral ayrıca, saldırganların üzerinde “Seni yakacağız” yazılı bir tehdit mektubu da bıraktığını ifade etti.
 
Tehditler bir aydır sürüyor

Odada açıkta duran değerli eşyalar olduğunu ancak saldırganların bu eşyalara dokunmadığına dikkat çeken Yeral, saldırganların eve hırsızlık nedeniyle girmediğini ve eşi şeyh Ali Yeral’in yaklaşık bir aydır muhalifler tarafından tehdit mesajları aldığını sözlerine ekledi.
 
Olayla ilgili soruşturma devam ediyor

Hatay Valiliği, EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral’in evine şüpheli şahısların girmesi olayı ile ilgili açıklama yaptı.

Valilik Basın Bürosundan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“29 Nisan 2013 Pazartesi günü saat 01.40 sıralarında ilimizde faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütünün temsilcisinin evine girildiği ile ilgili olarak 155 hattına gelen şikayet üzerine güvenlik birimleri olay yerine intikal etmiştir.

Konu ile ilgili olarak yapılan ilk incelemelerin ardından, şüpheli veya şüphelilerin tespit edilmesine ve yakalanmasına yönelik çalışmalar, görevliler tarafından, en kısa zamanda sonuç alabilmek için en üst düzeyde, çok yönlü ve titizlik ile sürdürülmektedir.”

Halkevleri olayı kınadı

 
Bu arada; Hatay Halkevi konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.
 
Yayımlanan açıklama şu şekilde:
 
“Ne eli kanlı cihatçı katiller bizleri korkutabilir ne de onları besleyenler!
önceki akşam EHDAV (Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı) Genel Başkanı Ali Yeral’in evi, niyetleri apaçık ortada olan kişilerce basılmış, özel eşyaları dağıtılmış, ev eşyaları yağmalanmıştır.”
 
“Seni yakacağız” notu bırakarak geldikleri karanlığa geri dönen bu cihatçı katilleri biz biliyoruz.
 
Onları her gün sokaklarımızda ellerini kollarını sallayarak dolaşırken görüyoruz.
 
Onları her gün Antakya’mızda dinlenmeye çekildikleri parkta görüyoruz.
 
Onları her gün eski otogarda kılık kıyafetlerini yenilerken görüyoruz.
 
Onları her gün bize ait olan hastanelerde görüyoruz.
 
Onları her gün hücre evlerine dönüştürdükleri otellere giriş çıkış yaparken görüyoruz.
 
Bizim gördüklerimizi Hatay Valisi de görüyor, Hatay Emniyet Müdürü de görüyor, Başbakan da biliyor, ıçişleri Bakanı da biliyor.
 
Bilmelerine ve görmelerine rağmen aylardır tehdit edilen Ali Yeral’ın evi bu katiller tarafından basılabiliyor, tehdit mektupları bırakıp ellerini kollarını sallaya sallaya gidebiliyorlar.
 
Dün Hıristiyan yurttaşlarımızın dini temsilcileri bu katiller tarafından kaçırılırken, bugün de Alevi yurttaşlarımızın temsilcisi Ali Yeral bu cihatçı çapulcular tarafından tehdit ediliyor.
 
AKP bu katillere özgürlük savaşçısı dediği müddetçe sokaklarımıza huzur gelmeyeceği ortadadır.
 
Huzurun kentimize gelmesi, sokaklarımızın da yeniden güvenilir olabilmesi için kentimizi bu eli kanlı katillerden arındırmamız gerekmektedir.
 
Halkımıza açık çağrımızdır;
 
Suriye’de savaşıp kentimizde dinlenmeye gelen bu katilleri sokaklarımızdan kovalım.
 
Halkımıza yönelik yapılan-yapılacak olan saldırılara karşı en ön safta her zaman Halkevcilerin olacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.”
 
Hatay Halkevi adına
 
Eylem Mansuroğlu

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz