Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Eğitim Sorunları Yeniden Gündemde…

18 Eylül 2013 Çarşamba, 09:14
Eğitim Sorunları Yeniden Gündemde…

MHP Hatay ıl Başkanı Adnan Akdaş, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada “AKP Hükümeti, her alanda olduğu gibi eğitimde de karışıklık ve karmaşayı getirmiştir. Siyasi iktidar, sorun çözmek yerine, bizatihi kendisi sorun haline gelmiştir” iddiasında bulundu.
 
“2013-2014 Eğitim ve öğretim Yılı’nın fiilen başlamasıyla birlikte ülkemizdeki eğitim sorunları yeniden gündeme oturmuştur. AKP Hükümeti, her alanda olduğu gibi eğitimde de karışıklık ve karmaşayı getirmiş, on bir yıllık dönemde skandallarla anılan sınav sistemini onlarca kez değiştiren zihniyeti bu konuda takip etmek neredeyse imkansız hale gelmiştir” diyen MHP Hatay ıl Başkanı Adnan Akdaş açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
 
“Geçen yıl uygulanmaya başlanan; sonradan cayılacağı açıklanan, daha sonra da velilerin yüzde 60 muvafakati aranan, Temmuz 2013’te ise yüzde 50′ye çekilen serbest kıyafet uygulaması, Sayın Bakan Avcı’nın son açıklamasıyla, genişleyerek devam edeceği anlaşılmıştır.
 
Milli değerlerden hızla uzaklaşma çabaları müfredata yansıtılmış, tepkiler üzerine “Matbaa hatası” mazeretine sığınılmıştır. Dershaneler, güç dengelerinin savaşına kurban edilerek ne olacakları meçhul halde bırakılmıştır.
 
Derslik açığı artık ciddi boyutlara ulaşmıştır. Hatay ili, yapısı itibariyle diğer birçok illere göre, kamu hizmetlerinin daha kolay sunulması mümkün olan bir ildir. Böyle olmasına rağmen 40 kişilik sınıflarda eğitim verilmesi düşündürücüdür.
 
Eş durumundan ataması yapılmayan öğretmenlerimiz, aile bütünlüğü çerçevesinde büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. ılaveten ek ders ücretleri yıllardır artmamış, maaşlara ancak simit zammı reva görülmüştür. Hizmetli ve memurlar yıllardır talep etmelerine rağmen eğitim ödeneğinden mahrum bırakılmaktadırlar. Yönetici atamalarına mülakatın getirilmesi, yandaş sendika üyelerine torpil iddiaları ayyuka çıkmış ve çalışma barışını sarsmıştır. Bilhassa ilimizde, okul çevresinde yuvalanan uyuşturucu çeteleri geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı tehdit eder hale gelirken, okul çevrelerindeki şiddet artarak devam etmektedir.
 
Milletimizin geleceğindeki umudu olan öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz, akşam yatarken sabah nelerle karşılaşacağını bilemez hale getirilmiştir. Eğitim camiasının huzuru kalmamıştır. Artık öğrencinin, öğretmenin, idari kadronun can güvenliği maalesef yoktur.
 
Bunlar bütünüyle değerlendirildiğinde, kaos ve karmaşa nedeniyle, eğitimdeki hazin durumun tesadüfi olmadığı şüphesi doğmaktadır. Siyasi iktidarın bütün bu uygulamalarını iyi niyetli olarak görmemiz mümkün değildir. Türk milliyetçiliğini ayaklarının altına aldığını söyleyebilen,
ferdiyetçiliği özendiren, etnik bölücülüğün önünü açan zihniyet maalesef bu milletin ortak ülküde düşünme, ortak hedef etrafında buluşma ve üretme yeteneğine darbe vurmaktadır. Bu mesele, bugün üzerinde düşünülmesi gereken en önemli sorunlardan biri olmuştur. Siyasi iktidar, sorun çözmek yerine, bizatihi kendisi sorun haline gelmiştir.
 
Hükümetin, tüm bunları kısa vadede çözümü mümkün görülmemekle birlikte, özetlemeye çalıştığım sorunların öncelikle sona erdirilmesi en büyük dileğimizdir. Kati çözüm ise elbette Türk milliyetçilerinin tek başına iktidarında görülmektedir. Milletimizin rıza göstermediği, adeta bağrına taş basarak izlediği sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.
 
Suriye politikası nedeniyle karmaşa ortamının arttığı ilimizde, her şeye rağmen; kardeşliğe, birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. ıstikbalimizin temeli olan öğrencilerimizin, değerli eğitimcilerimizin huzurlu bir ortamda eğitimle iştigal etmeleri için, bundan önce olduğu gibi bundan böyle de üzerimize düşeni yapacağız.”
 

MHP Hatay ıl Başkanı Adnan Akdaş açıklamasını şöyle noktaladı: “Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlı olmasını niyaz ediyor, il merkezimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde eğitim gören bütün öğrencilerimize üstün başarılar, fedakar öğretmenlerimize, cefakar velilerimize esenlik ve mutluluklar diliyor, bütün vatandaşlarımıza selam ve saygılarımı sunuyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz