Son Dakika
23 Mart 2018 Cuma

Eğitim-Sen: Sürgünler kabul edilemez…

26 Mayıs 2016 Perşembe, 22:41

SAMANDAĞ EĞİTİM SEN son zamanlarda Devlet tarafından mağdur edildiklerini iddia ettiği Eğitim-Sen’li bazı öğretmenlerin hak gaspına uğradıklarını ileri sürerek bir yürüyüş düzenledi. Düzenlenen yürüyüşte yapılan açıklamada; “Eğitim Sen Kırıkhan temsilcisi, matematik öğretmeni Ahmet Karaçay; Okul idaresinin baskıları sonucu intihar girişiminde bulunan öğrencisini sahiplendi. Skandal olabilecek bu durumu açığa çıkardı. YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLECEĞİNE, Okul vizyonuna uygun davranmadı gerekçesi ile keyfi olarak Kırıkhan’a sürüldü.

Türkçe öğretmeni Zeynelabidin Karadaş, yöneticisine biat etmedi hakkını aradı diye tedbiren Reyhanlı’ya,

Öğretmenlerimiz Seyhan İleri aynı mantık ve keyfilikle Hassa’ya, Sedat Ölmez Erzin’e, Selda Sürmeli Defne’den Yayladağı’na sürüldü. Son olarak Yayladağı imam hatip lisesinde öğretmen Mürsel Tonguç Salmanoğlu ise okulun hizmetlisi ile yaşadığı tartışma bahane edilerek ve yine tedbiren; yani keyfi olarak açığa alındı.” Denildi ve “Bunlar bu günün değil egemen iktidarın egemenliğinin bir gereği topluma kanıksatmaya çalıştığı biat kültürü ile hukuksuzluğun,  keyfiliğin devam ede gelen uygulamalarıdır.” İddiasında bulunuldu.

Samandağ Eğitim Sen açıklaması şöyle devam etti:

“ Gerekçeler akla ziyan ve ahlak dışı;

*Okul vizyonuna uygun davranmadın, para toplamadın,

*Ses tonun yüksek, haksızlığa sessiz kalmadın,

*Öğrenciyi sahiplendin, huzurumuzu bozdun,

*İstediğimiz sendikaya üye olmadın, kimliğini, onurunu satmadın böylece amirlerimize vermiş olduğumuz her okuldan en az dört üye sözünü tutamadık,

*Yalakalık sınavından geçemedin,

*Gönüllü muhbirlik yapmadın, arkadaşını ispiyonlamadın,

*Okulu bir işletme gibi kar amacıyla işlet dedim sen eğitim haktır, parasızdır diye tamam demedin,

* Okul aile birliği hesabını istediğim gibi harcamama müsaade etmedin vb. vb.

PEKİ HER GEÇEN GÜN ARTAN BU KEYFİLİĞİN NEDENİ NE?

BALIK BAŞTAN KOKAR

Egemen iktidar değil mi ki 80 MİLYON halkın gözünün içine baka baka bütün astlarına, memurlarına  “MEVZUAT SİZLERİ BAĞLAMASIN, MEVZUATI AŞIN PARASINI ÖDERİZ DİYEN.”  “Sürgün edin, açığa alın, mahkemelere gitsinler, parası neyse öderiz” diyen.

İşte bu günün özeti bu.

Halkın bütün kesimlerine ve her alanda HUKUKSUZLUĞU HUKUK, ADALETSİZLİĞİ ADALET diye yutturmaya çalışıyorlar. Keyfiliği görev bilen kapıkulları, torpille yetki sahibi olanlar, koltuklarını korumak için bile bile yarın en çok kendilerinin ihtiyaç duyacağı hukuku ayaklar altına alanlar; BİR GÜN HEPİNİZİN ADALETE VE HUKUKA İHTİYACI OLACAK.

Sürgün ederek, maaş kesim, kademe durdurma cezası vererek hayatlarını zorlaştırdığınız öğretmen çocuklarının gözleri, öğretmensiz bıraktığınız öğrencilerin elleri peşinizi bırakmayacak, sizden hesap soracak.

Açığa alarak ekmeğiyle oynadığınız çocukların yüreği sizden hesap soracak.

Saygıdeğer halkımız, değerli dostlar; Ülke genelinde sürgünler, açığa almalar büyük bir keyfilikle sürüyor.

Sanıyorlar ki bu uygulamalarla, biat etme talimatlarıyla toplumun bütün kesimleri hazırolda onları dinleyecek.

Ancak yanılıyorlar, yanıldılar ve tekrar yanılacaklar. Çünkü bütün baskılara ve keyfiliğe rağmen ne bu halk ne de biz Eğitim Emekçileri, dün olduğu gibi bugün de yarında karanlığa teslim olmadık, teslim olmayacağız. Zorbalığa biat etmedik biat etmeyeceğiz.

Bütün ayrıştırma politikalarına rağmen , zulme, keyfiliğe ve adaletsizliğe karşı durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için demeye ve gücümüz oranında bunun gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. BİZ KAZANACAĞIZ. Öğretmenlerimiz yalnız değildir. Sürgünler, cezalar, açığa almalara geri alınsın.

BİRİMİZ HEPİMİZ HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

EMEKÇİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz