Eğitim-Sen; MEB adam kayırıyor!..

03 Eylül 2014 Çarşamba, 15:13

Türk Eğitim-Sen üyeleri son çıkarılan Yönetici atama yönetmeliğini protesto etmek için Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına siyah çelenk bıraktı.

 

Düzenlenen protestoda basın açıklaması okuyan Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, “MEB yasası ve akabinde çıkarılan “Yönetici atama yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarihindeki en büyük kadrolaşma yapılmaktadır. MEB’de üst düzey yöneticiler başta olmak üzere 76 bin yöneticinin görevine son verildi” diyerek Hükümetin kadrolaşmanın önünü açtığı iddiasında bulundu.

 

MEB’in getirdiği puanlama sisteminde hiçbir kriter olmadığını savunan ve tek kriterin yandaşlık olduğuna vurgu yapan Recep Tuncay, “Böyle bir ortamda okul müdürleri güya değerlendirmeye tabi tutuldu. Bu uygulamayla herkes adeta döküldü. 28 Şubat döneminde bile böyle bir kıyım yaşanmamıştı. Bu puanlamada ciddiyetsizlik had safhadaydı” ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.

 

İlk defa müdürlük görevine atanacak olan kişilerin atamasında torpil olacağı görüşünü savunan Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, “Atama yönetmeliğinde müdür başyardımcısını ve müdür yardımcılarını müdürlerin belirleyecek olması da bir handikaptır. Bu kez okul müdürleri ayrımcılık yapacak. MEB yaptığı açıklamalarla başta eğitimciler olmak üzere Anayasa mahkemesini ve tüm kamuoyunu kandırmıştır” sözleri ile eleştirilerine devam etti.

 

Mahkemenin alacağı kararların bir sonraki atamaları direkt olarak etkileyeceğini açıklayan Tuncay, “Anayasa Mahkemesi Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu herkese gösterecek bir karar almalıdır. Bizlerin sığınacağı liman yargıdır. Yargı adamları sorumluluklarını yerine getirmelidir. Şube müdürlüklerinde görülmemiş bir adam kayırma yanşamaktadır” ifadeleri ile MEB’i eleştirmeye devam etti.

 

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı “B planımız hazır” açıklamasına da eleştirilerde bulunan Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, “Yusuf Tekin’e soruyoruz B planınız nedir?  Tekin’in söylediklerinden farklı anlamlar çıkmaktadır. Öte yandan atama bekleyen öğretmenlere de haksızlık yapılmaktadır. 40 bin öğretmenin atamasının yapılması bekleniyordu. Ama bu gerçekleşmedi” sözlerini kaydetti.

 

Türk Eğitim-Sen’in geçmişte olduğu gibi bugünde kadrolaşmanın karşısında duracağını aktaran Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, “Bugün Milli Eğitim Müdürlükleri önüne siyah çelenk bırakıyoruz. Okullar açıldığında ise Ankara’da geniş kapsamlı bir eylem gerçekleştireceğiz” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz